Procesja na cmentarz.Stacja I - na cmentarzu historycznym

Od wieków Korzeniów przynależał do parafii Przecław. Stąd cmentarz w Przecławiu przyjmował zmarłych z Korzeniowa i tam oczekują na Zmartychwstanie. Aby rodziny w Dniu Wszystkich Świętych mogły odwiedzić groby bliskich, w kościele w Korzeniowie do południa są dwie Msze o godz. 7.00 i 9.30. Po południu Mszy nie ma. także procesja na cmentarz jest przed południem - od początku parafii po Mszy o 9.30.

Pierwsza stacja zwykle jest na cmentarzu historycznym obok koscioła, a następnie procesja udaje się na cmentarz grzebalny, z pozostałymi stacjami modlitewnymi za zmarłymi.

Z cmentarza historycznego na cmentarz grzebalny

Bracia i Siostry w Chrystusie Panu.

 

Wszyscy jesteśmy powołani do świętości.

Bóg stwarzając człowieka powołał człowieka do świętości, do przebywania z sobą w przyjaźni. Wymowny w tym temacie jest obraz biblijny, mówiący, jak Bóg przychodzi do raju, gdzie umieścił stworzonego przez siebie człowieka i razem z Adamem i Ewą przechadzał się z nimi i rozmawiał.

 

Biblia mówi o zagrożeniach dla tych przyjaznych, ojcowskich relacji między Bogiem a człowiekiem. Tym zagrożeniem jest szatan.  Szatan jest nazwą ogólną a znaczy tyle co przeciwnik Boga. Szatan w Biblii to zły duch w liczbie pojedynczej, ale też oznacza jednego z wielu złych duchów, którzy sprzeciwili się Bogu. Z zazdrości, że człowiek został przyjacielem Boga, szatan próbuje rozbić ten stan przyjaźni i skłócić człowieka z Bogiem.

 

Dalsza opowieść biblijna ukazuje, że szatanowi udało się doprowadzić do nieposłuszeństwa człowieka względem Boga. Człowiek zrywa zakazany owoc z drzewa poznania dobra i zła… Ewa skosztowała tego owocu i podała go Adamowi do spożycia. Owoc nadawał się do spożycia. Nawet wydawał się smaczny.

 

Skutki nieposłuszeństwa jednak objawiły się natychmiast. Przestraszyli się.  I w tej chwili zaczęli unikać spotkania z Bogiem. Ukryli się w zaroślach raju. Nie wyszli na spotkanie z Bogiem, kiedy Bóg do nich przyszedł na spotkanie w raju…

 

Gdzie jesteś człowieku? Gdzie jesteś Adamie, Gdzie jesteś Ewo?

Chodzi Bóg po raju i woła człowieka…

Stacja u grobu Ks. Stanisława Muchy

Bracia i Siostry. Historia losów człowieka, choć tak odległa nieustannie trwa, a przecież ten los przychodzi dzielić każdemu z nas - w tej historii z raju - odnajdujemy siebie…

 

Wspomnieliśmy: Bóg woła człowieka Gdzie jesteś…

Co uczyniłeś z darem przyjaźni?

Skryłem się, tu w zaroślach, Ukryłem się przed Tobą Ojcze, mój Stworzycielu.

Ukryłem się bo przestraszyłem się  konsekwencji mojego czynu…

 

Wiemy że mimo tego lęku doszło do spotkania Boga z człowiekiem w raju.

Dramaturgia opisu narasta.

Kolejna scena przeradza się w przesłuchanie sądowe. W spotkaniu z Bogiem dochodzi do spotkania także z szatanem.  Bóg potępia działanie szatana, a zapowiedzią, którą nazywamy Protoewangelią Bóg zapowiada, że z powołania człowieka do przyjaźni z sobą, nigdy nie zrezygnuje.

 

Rdz 3,15  Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę».

Stacja pośrodku cmentarza

Z tej rozprawy sądowej w raju, człowiek wychodzi z nadzieją, że głowa szatana zostanie starta, a zwycięży szatana i jego zamysły potomstwo zapowiedzianej niewiasty.

Kiedy obserwujemy dalszą opowieść o biblijnym człowieku, wchodzimy w nieprzeniknione jeszcze dzisiaj wieki, które przeżył człowiek.

W opisie biblijnym dowiadujemy się, że obietnica z raju dopełniła się przez wybranie Maryji na Matkę Zbawiciela, a szatan został pokonany przez posłuszeństwo Bogu jakie okazał swojemu Ojcu, Syn Boży, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia.

 

I tu w Biblii zaczyna się Nowy Testament. Czyli historia człowieka zbawionego, odkupionego, a zatem przywróconego do pierwotnej przyjaźni z Bogiem.  Dopełnieniem tej historii będzie ponowny sąd, zwany sądem ostatecznym, przy powtórnym przyjściu Jezusa Chrystusa, zmartwychwstałego i uwielbionego już jako sędziego, który dokona osądu każdego człowieka na ile i jak skorzystał  z daru  pojednania z Bogiem….

 

W tym opisie zbawienia człowieka, podobnie ja w pierwszej części biblii mówiącej o „procesie” z raju odnajdujemy siebie samych, tak, jakby Pismo Święte było napisane dla każdego z nas osobno.

I tak jest w rzeczywistości nasze powołanie do świętości jest powszechnym powołaniem, powołaniem każdego człowieka.

Wspólnotowa modlitwa za zmarłych

Uroczystość dzisiejsza, Uroczystość Wszystkich Świętych przywołuje niezliczoną ilość świętych, którzy już uczestniczą w zjednoczeniu z Bogiem, to znaczy – skorzystali z dzieła zbawienia, z dzieła odkupienia i pojednania na nowo człowieka z Bogiem, jakiego dokonał Jezus Chrystus.

 

Uroczystość dzisiejsza przywołuje świętych zarówno ze Starego Testamentu jak i po dokonaniu dzieła odkupienia przez Jezusa Chrystusa. Ludzie Starego Testamentu z cierpliwością i nadzieją oczekiwali przyjścia Zbawiciela realizując wolę Boga, jaką objawił im w ich sercach i sumieniach, jaką objawił także w przykazaniach Bożych na Górze Synaj.

 

Przywołuje też i daje nam za wzór do naśladowania wiernych  Bogu Nowego Testamentu, którzy wybrali ścieżkę życia i poszli za Chrystusem, naszym Zbawicielem, a dzisiaj cieszą się z udziału w zwycięstwie Jezusa nad szatanem, i cieszą się oglądaniem Boga twarzą w twarz.

Błogosławieństwo końcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych to także wołanie Boga do nas: Adamie gdzie jesteś? Człowieku XXI wieku – gdzie jesteś. Człowieku Unii Europejskiej, która lęka się i kryje przed Bogiem jak Adam i Ewa w zaroślach, gdzie jesteś…?  Adam i Ewa okazali nieposłuszeństwo, dlatego zaczęli się lękać.

A ty współcześnie żyjący człowieku dlaczego się lękasz, dlaczego się ukrywasz?  Jakie są twoje winy, że nie chcesz się spotkać ze swoim Stwórcą ze swoim Odkupicielem. Czy wolisz zostać w zaroślach, czy lepiej ci będzie gdy będziesz rozgłaszał, że Boga nie ma, czy w ten sposób uciszysz sumienie i duszę swoją uśpisz zastrzykiem grzechu?

 

O niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu – słyszysz?, słyszysz co mówi św. Augustyn?, który ponad 30 lat szedł drogą pogaństwa, ale dopiero w Kościele znalazł szczęście i pokój serca. O Miłości, jakże późno cię odnalazłem, będzie wołał z bólem ale i pełen szczęścia.

 

Ukochani! Umiłujmy Biblię, zgłębiajmy objawioną nam w niej miłość Boga ku nam, ukochajmy Krzyż – bo na nim dokonało się nasze odkupienie – uczyńmy, przedmiotem naszej refleksji te treści, które niesie nam dzisiejsza uroczystość. Amen.

Z roku na rok przybywa samochodów. Taka uroczystość jak Wszystkich Świętych ukazuje, jak bardzo potrzebny jest duży parking przy kościele, przy cmentarzu.

Przybywa samochodów ...

Groby nocą...

Litania za zmarłych

 

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami

Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.

Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

 

Święta Maryjo, módl się za nim (nią), (nimi).

Bramo niebieska,

Królowo Wniebowzięta,

Święty Michale,

Święty Janie Chrzcicielu,

Święty Józefie,

Święty N. (patron zmarłego),

Wszyscy Święci i Święte Boże,

 

Bądź mu (jej, im) miłościw, wybaw go (ją, ich), Panie,

Od zła wszelkiego

Od cierpień w czyśćcu,

Przez Twoje Wcielenie,

Przez Twoje narodzenie,

Przez Twój chrzest i post święty,

Przez Twój krzyż i mękę,

Przez Twoją śmierć i złożenie do grobu,

Przez Twoje zmartwychwstanie,

Przez Twoje cudowne wniebowstąpienie,

Przez zesłanie Ducha Świętego,

Przez Twoje przyjście w chwale,

 

Prosimy Cię, abyś dal nam pragnienie nieba,

Prosimy Cię, abyś nas zachował od nagłej i niespodziewanej śmierci,

Prosimy Cię, abyś uchronił nas, naszych krewnych i dobrodziejów od wiekuistego potępienia,

Prosimy Cię, abyś naszym dobroczyńcom dał wieczną nagrodę,

Prosimy Cię, abyś wprowadził do wiekuistej światłości naszych nauczycieli i wychowawców,

Prosimy Cię, abyś okazał miłosierdzie ofiarom wypadków, katastrof i wojen,

Prosimy Cię, abyś dał wszystkim wiernym zmarłym wieczny odpoczynek,

Prosimy Cię, abyś pozwolił im radować się w chwale zmartwychwstania.

 

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  zmiłuj się nad nami.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,  zmiłuj się nad nami.

 

 

Módlmy się: Boże, Ty sprawiłeś, że Twój Syn zwyciężył śmierć i wstąpił do nieba, daj Twoim zmarłym sługom udział w Jego zwycięstwie nad śmiercią, aby mogli na wieki oglądać Ciebie, swojego Stwórcę i Odkupiciela. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

Modlitwa za zmarłych celem zyskania odpustu zupełnego. U grobu Ks. Stanisława Muchy

 

 

 

 

 

 

 

 

KKK o zyskiwaniu odpustów:

Ukochani Siostry i Bracia w Chrystusie Panu. Dzień Zaduszny i dni listopadowe poświęcone są modlitwom za zmarłych przebywających w czyśćcu.

Abyśmy przybliżyli sobie nauczanie Kościoła na temat czyśćca sięgnijmy do Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Katechizm poucza nas o  końcowym oczyszczeniu, czyli czyśćcu :

1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.

1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim 579 i na Soborze Trydenckim 580 . Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego 581 , mówi o ogniu oczyszczającym:

Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12, 32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu przyszłym 582 /Nauczanie soboru Trydenckiego/

Niesiemy pomoc zmarłym...

1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną 583 , by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych:

Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy 584 ./ż nauczania św. Jana Chryzostoma/.

Pomoc tę możemy ofiarować w postaci zyskiwanych odpustów.

Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych

Co to jest odpust?

"Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych.
Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości" 68 . Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych.

Praktyka ta ma na celu zmniejszyć lub zniwelować kary za grzech.

1472 Aby zrozumieć tę naukę i praktykę Kościoła, trzeba zobaczyć, że grzech ma podwójny skutek. Grzech ciężki pozbawia nas komunii /łączności, przyjaźni, jedności/ z Bogiem, a przez to zamyka nam dostęp do życia wiecznego, którego pozbawienie nazywa się "karą wieczną" za grzech. Każdy grzech, nawet powszedni, powoduje ponadto nieuporządkowane przywiązanie do stworzeń, które wymaga oczyszczenia, albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem. Takie oczyszczenie uwalnia od tego, co nazywamy "karą doczesną" za grzech. Obydwie kary nie mogą być traktowane jako rodzaj zemsty, którą Bóg stosuje od zewnątrz, ponieważ wypływają one jakby z samej natury grzechu. Nawrócenie, które pochodzi z żarliwej miłości, może doprowadzić do całkowitego oczyszczenia grzesznika, tak że nie pozostaje już żadna kara do odpokutowania 69 .

Podejmowanie pomocy dla zmarłych przebywających w czyśćcu wypływa z jedności jaką stanowimy przez przynależność do Jezusa Chrystusa. Jezus podjął dzieło odkupienia dla każdego bez wyjątku człowieka. Stąd rodzi się wspólnota świętych, której centrum stanowi Jezus Chrystus. Katechizm określa tę wspólnotę KOMUNIĄ ŚWIĘTYCH.

1474 Chrześcijanin, który stara się oczyścić z grzechu i uświęcić się z pomocą łaski Bożej, nie jest pozostawiony sam sobie. "Życie poszczególnych dzieci Bożych łączy się przedziwną więzią w Chrystusie i przez Chrystusa z życiem wszystkich innych braci 795 chrześcijan w nadprzyrodzonej jedności Mistycznego Ciała Chrystusa jakby w jednej mistycznej osobie" 71 ./z NAUCZANIA PAPIEŻA Pawła VI/.

1475 W komunii świętych "między wiernymi, czy to uczestnikami niebieskiej ojczyzny, czy to pokutującymi w czyśćcu za swoje winy, czy to pielgrzymującymi jeszcze na ziemi, istnieje więc trwały węzeł miłości i bogata wymiana wszelkich dóbr" 72 . W tej przedziwnej wymianie świętość jednego przynosi korzyść innym o wiele bardziej niż grzech jednego może szkodzić innym. I tak odwołanie się do komunii świętych pozwala skruszonemu grzesznikowi wcześniej i skuteczniej oczyścić się od kar za grzech.

1476 Duchowe dobra płynące z komunii świętych nazywamy także skarbcem Kościoła. "Nie jest on zbiorem dóbr, gromadzonych przez wieki na kształt materialnych bogactw, lecz nieskończoną i niewyczerpaną wartością, jaką mają u Boga zadośćuczynienia i zasługi Chrystusa Pana, ofiarowane po to, by cała ludzkość została uwolniona od grzechu i doszła do łączności z Ojcem. Stanowi go sam Chrystus Odkupiciel, w którym są i działają zadośćuczynienia i zasługi płynące z Jego odkupienia" 73 .

1477 "Poza tym do tego skarbca należy również rzeczywiście niewyczerpana, niewymierna i zawsze aktualna wartość, jaką mają przed Bogiem modlitwy i dobre uczynki Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych, którzy idąc śladami Chrystusa, dzięki jego łasce, uświęcili samych siebie i wypełnili posłanie otrzymane od Ojca. W ten sposób, pracując nad własnym zbawieniem, przyczynili się również do zbawienia swoich braci w jedności Mistycznego Ciała" 74 .

Odpusty są otrzymywane od Boga za pośrednictwem Kościoła.

1478 Darowanie kary otrzymuje się za pośrednictwem Kościoła, który mocą udzielonej mu przez Chrystusa władzy związywania i rozwiązywania działa na rzecz chrześcijanina i otwiera mu skarbiec zasług Chrystusa i świętych, by otrzymać od Ojca miłosierdzia darowanie kar doczesnych, jakie należą się za grzechy. W ten sposób Kościół chce nie tylko przyjść z pomocą chrześcijaninowi, lecz także pobudzić go do czynów pobożności, pokuty i miłości 75 .

1479 Ponieważ wierni zmarli, poddani oczyszczeniu, także są członkami tej samej komunii świętych, możemy pomóc im, między innymi, uzyskując za nich odpusty, by zostali uwolnieni od kar doczesnych, na które zasłużyli swoimi grzechami.

Tak więc bracia i siostry, przypomnieliśmy sobie naukę Kościoła o wspólnocie jaką tworzymy w Chrystusie, oraz jak w tej wspólnocie możemy nieść pomoc duszom w czyśćcu. Podejmijmy zatem wysiłki związane z uczynkami pokutnymi, ze znalezieniem czasu na modlitwę za zmarłych, niech nam sumienie nie wyrzuca zaniedbania w niesieniu pomocy duszom czyśćcowym. Amen.

/Teksty KKK – źródło Internet/

06.11.2011 - Niedziela. Pogoda słoneczna. Kwiaty na grobach ciągle żywe, nie umarzły. Jest chłodno ale nie zimno. Wszystko to zachęciłowiele osób do modlitwy na cmentarzu. O godz. 14.00 ok. 70 - 80 osób uczestniczyło w różańcu z wypominkami na cmentarzu. Modlitwa była poprowadzona od grobu Ks. Stanisława Muchy. Większość skupiła się w pobliżu grobu, niektórzy modlili się przy grobach swoich bliskich. Nagłośnienie było wystarczajace by objąć cały cmentarz. Litanią za zmarłych, błogosławieństwem zakończone zostało nabozeństwo. Z pieśnią  "Pobłogosław Jezu drogi",  uczestnicy modlitwy rozeszli się do swoich domów.

czestnicy modlitwy

Uczestnic modlitwy

Niektórzy pozostali na modlitwie przy grobach swoich bliskich

Całość modlitwy prowadzona była od grobu Ks. Stanisława

Szczegół ...

Kwiaty na grobie Ks. Stanisława

Obelisk (postawiony staraniem parafian i Ks. Stanisława Muchy) upamiętniający ofiary najazdu Szwedów na Korzeniów.

Wspólnotowa modlitwa w intencji Ojczyzny  w dniu Święta Niepodległości odbyła się w parafii Korzeniów na Cmentarzu Historycznym, z czasów Potopu Szwedzkiego. Następujące szybkie ochłodzenie powietrza, sprawiło, że mimo słońca temperatura dochodziła do 3 – 4 stopni +. Dzisiaj taka temperatura niejednego zatrzymała w domu. W modlitwie uczestniczyło może 30 , najwyżej do 35 osób.

Najstarsi pamiętają wojnę, kiedy w zimie trzeba było ukrywać się w lesie, w dołkach wykopanych w ziemi. Iluż ludzi cierpiało  w obozach na mrozach w nieogrzewanych barakach. Ilu na Syberii zamarzło…

Chłodna pora i miejsce, gdzie spoczywają matki z dziećmi  czasów Potopu Szwedzkiego nasunęły refleksję, aby objąć  pamięcią modlitewną historię  Polski także wcześniejszych wieków, choćby sięgając wspomnienia kopca z okresu najazdu Tatarów na Polskę, za czasów św. Kingi /z pogranicza z Nagoszynem/.

Powiewające flagi, koncertujący na gałęziach pozbawionych liści porywisty wiatr, niósł modlitwę do znanych i nieznanych grobów Polaków rozproszonych po całym świecie,  i aż do nieba, z prośbą o nagrodę szczęścia wiecznego od Boga, dla tych, którzy dla umiłowanej Ojczyzny, poświęcili swoje życie.

Uczestnicy modlitwy w intencji Ojczyzny

Kilkuosobowe grupy na Cmentarzu Historycznym

"Delegacje" dzieci, rodziców i najstarszych ...

Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki...

Modlitwy były poprowadzone od grobu Szerauca, ostatniego dziedzica Korzeniowa.


Po przeżyciu Uroczystości Wszystkich Świętych, po Dniu Zadusznym, po kilku dniach modłów za zmarłymi, którzy pokutują jeszcze w czyśćcu przyszły dni refleksji nad darem jaki jest nam dany od Boga , nad OJCZYZNĄ.
Szkolna akademia z okazji Święta Niepodległości; modły w intencji Ojczyzny na Cmentarzu Historycznym w Korzeniowie, Różaniec za poległych w obronie ojczyzny - stworzyły klimat do podjęcia tego tematu w grupach klasowych w adoracji przed najświętszym sakramentem wraz z uczniami klas gimnazjalnych i z ich rodzicami.
Przemyślenie treści Litanii Narodu Polskiego, ubogaciło świadomość dziedzictwa jakie stanowi dla nas OJCZYZNA.
Litania, którą dotychczas niewielu odmawiało, a która jest tak bardzo bogata w treść:

Litania Narodu Polskiego

 

Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Nad Polską, Ojczyzną naszą, zmiłuj się Panie.
Nad narodem męczenników, zmiłuj się Panie.
Nad ludem zawsze wiernym Tobie, zmiłuj się Panie.
Jezu, nieskończenie miłosierny, zmiłuj się nad nami.
Jezu, nieskończenie mocny, zmiłuj się nad nami.
Jezu, nadziejo nasza, zmiłuj się nad nami.

O Maryjo, Bogurodzico, Królowo Polski, módl się za nami.
Święty Stanisławie, Ojcze Ojczyzny, módl się za nami.
Święty Wojciechu, Patronie Polski, módl się za nami.
Święci Męczennicy polscy: Benedykcie, Janie, Mateuszu, Izaaku i Krystynie, módlcie się za nami.
Święty Brunonie (Bonifacy), Apostole ziem polskich, módl się za nami.
Święty Andrzeju Świeradzie i Benedykcie, módlcie się za nami.
Święty Ottonie, Apostole Pomorza, módl się za nami.
Święty Cyrylu i Metody, Apostołowie Słowian, módlcie się za nami.
Święty Kazimierzu, Patronie Litwy, módl się za nami.
Święty Jozafacie, Patronie Rusi, módl się za nami.
Święty Wacławie, Patronie katedry wawelskiej, módl się za nami.
Święty Florianie, Patronie Krakowa, módl się za nami.
Święty Jacku Odrowążu, Apostole Rusi, módl się za nami.
Święta Jadwigo, królowo, Matko Narodów, módl się za nami.
Święta Kingo, Patronko Polski i Litwy oraz górników, módl się za nami.
Święta Jadwigo, Patronko Śląska, módl się za nami.
Święty Janie z Dukli, Patronie Korony i Litwy oraz rycerstwa polskiego, módl się za nami.
Święty Janie z Kęt, Patronie profesorów i studentów, módl się za nami.
Święty Melchiorze Grodziecki, Męczenniku z Koszyc, módl się za nami.
Święty Janie Sarkandrze, Obrońco tajemnicy spowiedzi, módl się za nami.
Święty Stanisławie Kostko, Patronie młodzieży, módl się za nami.v Święty Andrzeju Bobola, Męczenniku za wiarę, módl się za nami.
Święty Rafale Kalinowski, Patronie Sybiraków, módl się za nami.v Święty Bracie Albercie, Adamie Chmielowski, opiekunie biedoty krakowskiej, módl się za nami.
Święty Maksymilianie Kolbe, Męczenniku z Auschwitz
Święta Mario, Faustyno Kowalska, Apostołko Bożego Miłosierdzia, módl się za nami.
Wszyscy Święci i Święte Boże, módlcie się za nami.

Od długiej, ciężkiej pokuty dziejowej, wybaw nas Panie!
Od kajdan niewoli, wybaw nas Panie!
Od godziny zwątpienia, wybaw nas Panie!
Od podszeptów zdrady, wybaw nas Panie!
Od gnuśności naszej, wybaw nas Panie!
Od ducha niezgody, wybaw nas Panie!
Od nienawiści i złości, wybaw nas Panie!
Od wszelkiej złej woli, wybaw nas Panie!
Od śmierci wiecznej, wybaw nas Panie!

Winy królów naszych, przebacz, o Panie!
Winy magnatów naszych, przebacz, o Panie!
Winy szlachty naszej, przebacz, o Panie!
Winy rządzących krajem, przebacz, o Panie!
Winy kierujących ludem, przebacz, o Panie!
Winy pasterzy naszych, przebacz, o Panie!
Winy ludu naszego, przebacz, o Panie!
Winy ojców i matek naszych, przebacz, o Panie!
Winy braci i sióstr naszych, przebacz, o Panie!
Winy całego Narodu polskiego, przebacz, o Panie!

Głos krwi męczenników naszych, usłysz, o Panie!
Głos krwi żołnierzy naszych, usłysz, o Panie!
Brzęk pękających kajdan naszych, usłysz, o Panie!
Płacz matek i żon, usłysz, o Panie!
Płacz wdów i sierot, usłysz, o Panie!
Płacz dzieci katowanych za polski pacierz, usłysz, o Panie!
Łzy przesiedleńców i wygnanych z Ojczyzny, usłysz, o Panie!
Łzy rolników pozbawionych swej ziemi, usłysz, o Panie!
Wołanie krzywdzonego roboczego ludu, usłysz, o Panie!
Cierpienia i trudy gnębionego w czasach wojen narodu, usłysz, o Panie!
Jęki z więzień, obozów koncentracyjnych i łagrów, usłysz, o Panie!
Jęki konających robotników Poznania, Wybrzeża, kopalni Wujek, usłysz o Panie!

Wiarę W Ciebie i ufność w nas samych, daj nam, o Panie!
Nadzieję w zwycięstwo dobrej sprawy, daj nam, o Panie!
Miłość Polski, Ojczyzny naszej, daj nam, o Panie!
Męstwo, rozum, łagodność, solidarność, daj nam, o Panie!
Wolność, chwałę, szczęście i pokój, daj nam, o Panie!
Służbę w świętej sprawie Twojej na ziemi, daj nam, o Panie!
Wszystkie dary Ducha Świętego, daj nam, o Panie!

Przez Narodzenie Twoje, bohatera wielkiego wzbudź nam, o Panie,
Przez Bogurodzicę, Ojca Świętego na długie lata, zachowaj nam, o Panie,
Przez Najświętsze Życie Twoje,żyć dobrze naucz nas, O Panie,
Przez Krzyż i Mękę Twoją, cierpienia nasze mężnie znosić daj, o Panie,
Przez Zmartwychwstanie Twoje, z ciemności grzechu wskrzesz nas, o Panie,
Przez Wniebowstąpienie Twoje, Ojczyznę wielką, wolną i szczęścliwą, daj nam, o Panie,
Przez Ducha Świętego Zesłanie, "ducha dobrego" daj nam, o Panie,
Przez Miłosierdzie Twoje, Ducha i Tradycję Narodu zachować, daj nam, o Panie,
Przez czystą św. Jadwigi, królowej ofiarę, w jedności i suwerenności naszą Polskę zachowaj, o Panie,
Przez cnoty wielkich Ojców naszych, na Twe błogosławieństwo daj nam, zasłużyć o Panie,
Boże Piastów i Jagiellonów, nie opuszczaj nas, o Panie,
Boże Sobieskiego i Kościuszki, nie opuszczaj nas, o Panie,
Boże Ojca Kordeckiego i Ojca Kolbe, nie opuszczaj nas, o Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módlmy się: Boże Wszechmogący, Panie zastępów, padamy do stóp Twoich w dziękczynieniu, że przez wieki otaczałeś nas Swą przemożną opieką. Dziękujemy Ci, że Ojców naszych wyprowadziłeś z rąk ciemiężców, najeźdźców i nieprzyjaciół. Błogosławimy Cię za to, że po latach niewoli obdarzyłeś nas na nowo wolnością i pokojem. Na progu nowego Stulecia, kiedy tyle sił potrzeba naszemu Narodowi, aby zachować wolność i suwerenność, prosimy Cię Boże, napełnij nas mocą Ducha Twojego. Uspokój serca, daj ufności w Twoją miłość, oświeć zaćmione umysły naszych braci. Wzbudź w Narodzie chęć do cierpliwej walki o zachowanie pokoju i wolności. Spraw, byśmy stali się zdolni własnymi rękami i wzajemną solidarnością w służbie Twojego Krzyża zachować Twoje Królestwo w nas, w naszych rodzinach, w naszym Narodzie, jak za czasów naszych Praojców. Wybaw nas od głodu, nędzy i wojny. Obdarz nas chlebem. Błogosław naszej pracy. Panie Miłosierny, Panie Sprawiedliwy, Panie Wszechmocny. Boże, niech Duch Święty zmienia oblicze tej ziemi i umacnia Twój lud. Daj nam, o Panie, abyśmy po przyjęciu w pokorze "Bierzmowania Dziejów" - udzielonego przez Ojca Świętego - Jana Pawła II w 1979 roku - Twego Ducha nigdy nie zasmucali, a przez Zawierzenie Maryi, Matce Kościoła i Królowej Polski pozostawali zawsze wierni Chrystusowi, Kościołowi i Ojczyźnie. Amen.

Modlitwa za Ojczyznę (Ks. Piotra Skargi).
Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyżnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyżnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen.

Modlitwa do Najświętszej Maryji Panny Królowej Polski
Powierzamy się Tobie, najpewniejsza Przewodniczko i Wspomożycielko narodu na tym gwałtownym zakręcie naszych dziejów, w tak dziś trudnych chwilach życia polskiego. Oddajemy w Twe macierzyńskie dłonie to, co jest u nas najlepsze, abyś to dobro umocniła w naszych sercach i czynach, W obyczaju i działaniu narodu. Powierzamy Ci, Maryjo, i to, co w nas słabe i zagrożone. Ulecz nas z grzechów i niemocy. Pomóż pokonać wszelką beznadziejność. Dźwigaj z upadków, klęsk i błędów. Zawierzamy Ci, Matko, wszystkich Polaków, ale szczególnie tych, którzy znaleźli się w obliczu biedy, bezrobocia, braku mieszkania, strachu przed przyszłością. Zawierzamy Ci każdego człowieka w naszej Ojczyźnie. Przede wszystkim jednak młode rodziny i całe pokolenie młodych Polaków, bo od nich zależą przyszłe losy Ojczyzny. Ucz nas, Zwycięska Pani, przezwyciężać nasze złe skłonności i wady, a szczególnie egoizm, nieczułość na potrzeby innych, bezmyślne korzystanie z dóbr tego świata. Ucz nas wychodzić z sercem obdarzającym i z czynem miłości ku ludziom, szczególnie tym, którzy oczekują naszej pomocy. Prosimy Cię, Matko i Żywicielko Syna Bożego: naucz nas służyć życiu od jego poczęcia aż po naturalną śmierć. Naucz nas to życie przyjmować z wdzięcznością i ufnością. Ucz nas, Wspomożycielko wiernych współodpowiedzialności w Kościele i życiu społecznym. Wiemy, że trzeba nam u progu drugiego tysiąclecia polskich dziejów wziąć w swe dłonie odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Ucz nas, Królowo Polski, jak to mamy czynić. Pragniemy żyć z każdym dniem lepiej i godniej, jako chrześcijanie i Polacy, świadomi wielkiego dziedzictwa tysiącletniej kultury narodu; wierni kontynuatorzy jego

Gazetka szkolna

18. listopada. 2011. Wspomnienie Bł. Karoliny Kózka. Dekanalne spotkanie młodzieży.

W   Lubzinie odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży. Ponieważ w parafii jest kaplica poświęcona Bł. Karolinie Kózka, przyjęło się, że dla uczczenia Bł. Karoliny młodzież czci swoją patronkę właśnie w Lubzinie.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.30. Na początku wniesienie relikwii bł. Karoliny. Spotkanie ubogacił swoim występem zespół  "CANTATE  AMORE"  Z  TARNOWA.  Następnie sprawowana Była Msza święta koncelebrowana, zespół muzyczny również prowadził śpiewy  w czasie Mszy świętej.
Młodzież licznie (dwie trzecie uczestników - około) przystąpiła do Komunii świętej.

Uczestnicy spotkania

Wniesienie RELIKWII BŁ. KAROLINY i przypomnienie programu spotkania

Prawa strona. Pełne ławki młodzieży

Zespół muzyczny CANTATE AMORE

Jeszcze raz, widok na główną nawę kościoła

Podajmy sobie ręce. Młodzież wychodzi z ławek na puste miejsce w kościele

Zmnalazła się też delegacja z Korzeniowa. II klasa Gimnazjum.

Uczniowie z Korzeniowa wystąpili w czasie Mszy św. z sztandarem Bł. Karoliny, jako patronki Szkolnego Koła Caritas

Sztandar Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół Publicznych w Korzeniowie

Msza św. koncelebrowana - rozpoczęcie

Homilia do młodzieży

Homilia:

Pierwszą część homilii kaznodzieja osnuł woków rozważenia pojęcia miłości:
MIŁOŚĆ  WARUNKOWA -  kocham bo ...   Taką miłością kieruje się często człowiek
MIŁOŚĆ BEZWARUNKOWA - kocham. /zawsze/. Taką miłością kocha Bóg.

Druga część homilii dotyczyła praktyki miłości...
W tej części przywołał rady katechety limanowskiego ks. Rachwała, s.p.

Trzy wskazania dla dziewcząt, które szukają kandydata na męża - szukaj takiego,
 - który chodzi do kościoła,
 - kocha swoją matkę /będzie kochał żonę/,
 - nie nadużywa, nie pije alkoholu.

Trzy wskazania dla chłopców, którzy szukają kandydatki na żonę: szukaj takiej -
 - która chodzi do kościoła,
 - kocha swojego ojca, /będzie kochać męża/,
 - nie jest puszczalska /małżeństwo nie wytrzyma próby/.
 

Koncelebra

Młodzież licznie przystąpiła do Komunii świetej; najpiękniejsze uczczenie Bł. Karoliny...

Serdeczne podziękowanie dla Organizatorów Spotkania. dla Ks. Proboszcza, że zezwolił na spotkanie w kościele parafialnym, Dekanalnemu Duszpasterzowi Młodzieży, wszystkim Kapłanom, którzy włączyli się w zorganizowanie młodzieży, za autokar, który rozwiązał sprawę dojazdu młodzieży.

Uwagi: przy następnym spotkaniu można by więcej powiedzieć o życiu Bł. Karoliny.

Diecezja tarnowska żegna dwóch arcybiskupów

eb / Tarnów/KAI

2011-11-19

Diecezja tarnowska pożegnała dziś dwóch arcybiskupów Wiktora Skworca i Stanisława Budzika. W bazylice katedralnej zgromadzili się na modlitwie biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z całej diecezji. Kard. Stanisław Dziwisz powiedział w homilii, że to niecodzienne wydarzenie - prężny Kościół tarnowski dzieli się z innymi Kościołami dwoma pasterzami, którzy rozpoczynają posługę jako arcybiskupi w Katowicach i Lublinie.
Metropolita krakowski mówił o abp. Wiktorze Skworcu, że „przychodząc ze Śląska wszedł w diecezję tarnowską z otwartym sercem pełnym entuzjazmu dla sprawy Chrystusa i Jego Kościoła. Bp Skworc oddał Kościołowi tarnowskiemu wszystkie swoje zalety umysłu i serca. Służył Kościołowi dzień po dniu swoją modlitwą, głoszeniem słowa Bożego, Eucharystią, udzielaniem sakramentów. Potrafił się dzielić skarbem powołań kapłańskich” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski powiedział, że w roku jubileuszu diecezji tarnowskiej została ona także poproszona o jeszcze jeden dar - bp Stanisław Budzik został arcybiskupem metropolitą lubelskim. Kardynał dziękował mu, że kompetentnie służył biskupom i diecezjom jako sekretarz generalny KEP. Wspomniał też, że abp Budzik zasłużył się rodzinnej diecezji m.in. jako rektor seminarium, wykładowca i dyrektor Caritas.

Kard. Dziwisz powiedział, że arcybiskupi Wiktor Skworc i Stanisław Budzik zaskarbili sobie wdzięczność Kościoła tarnowskiego. Metropolita podkreślił, iż jest pewny, że „wszyscy, który doświadczyli dobra i miłości dzięki posłudze biskupów, będą ich wspierać modlitwą w nowych zadaniach jakie podejmują z woli papieża Benedykta XVI”.

Metropolita krakowski podziękował arcybiskupom za szczerą i kompetentną współpracę. Zwracając się do wiernych, kard. Dziwisz powiedział, by pożegnanie dwóch pasterzy zaowocowało świętością i gorliwością apostolską w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Będzie to największy dar i wyraz wdzięczności dla tych, którzy trudzili się dla zbawienia ludu Bożego Kościoła tarnowskiego” - powiedział hierarcha.

Podczas uroczystości abp Skworc powiedział diecezjanom „żegnajcie”. Podkreślił, że trudno jest mu wymówić to słowo w czternastym roku posługiwania w diecezji tarnowskiej.

„Wiele się tu nauczyłem; tu dokonywało się prawdziwa wymiana darów; zabieram więc ze sobą to, co najcenniejsze – wasz entuzjazm wiary, duchowość i pobożność, umiłowanie Kościoła; nade wszystko całą przestrzeń relacji braterskich, serdecznych i po ludzku miłych” – mówił abp Skworc.

Nowy metropolita katowicki życzył diecezjanom, by byli wierni niedzielnej Eucharystii. „Słowa podziękowania zmieniają się powoli w duchowy testament, który pragnę wam zostawić, zapewniając o stałym miejscu w moim sercu, jaki zajął Kościół tarnowski. Nigdy nie zapomnę tych niespełna 14 lat wspólnego pielgrzymowania po drogach ewangelicznych wyzwań i budowania Kościoła. Razem z wami trwam w modlitwie o nowego pasterza dla Tarnowa” – mówił administrator diecezji tarnowskiej.

Abp Skworc wyraził nadzieję, że „bliskość i więź będzie owocowała duchowym wsparciem służby Kościołowi na Śląsku; gdzie inny jest społeczny i geograficzny, także ekologiczny kontekst, ale ten sam człowiek, któremu trzeba głosić ewangelię Dobrą Nowinę” – powiedział.

Arcybiskup dziękował m.in. biskupom pomocniczym, księżom, osobom konsekrowanym, świeckim z ruchów i stowarzyszeń. Z troską mówił o rozbudowie seminarium, życzył aby ta uczelnia zawsze była pełna powołanych, „idących odważnie za Chrystusem – również ad gentes”.

Metropolita katowicki dodał też, że dziś potrzeba tworzenia szerokiej koalicji na rzecz dobra wspólnego. „Myślę, że została ona budowana na płaszczyźnie samorządu; dlatego wdzięczny jestem osobom tworzącym samorząd za wiele dobrej woli, za ducha współpracy” - dodał arcybiskup.

W swoim słowie pożegnalnym abp Skworc wspomniał też o mediach, którym życzył dalszego rozwoju i skuteczności oddziaływania.

Dziękując Caritas za pracę charytatywną, abp Skworc prosił o kontynuowanie programu "Gniazdo", który niesie pomoc rodzinom wielodzietnym, a także wyraził nadzieje, że powstanie świetlica dla Romów w Koszarach k. Limanowej, nowy dom dla bezdomnych w Tarnowie i stacjonarne hospicjum Via Spei.

Wierni zgromadzeni na uroczystości mogli wesprzeć ofiarami powstanie hospicjum stacjonarnego w Tarnowie. Chce go wybudować Fundacja „Kromka Chleba”. Potrzeby są ogromne, potrzeba ok. 9 mln zł. Podczas Mszy św. abp Skworc poświęcił kamień węgielny, który pochodzi z Łagiewnik.

Jutro abp Skworc odprawi Msze św. w seminarium i w bazylice katedralnej podczas święta Akcji Katolickiej i KSM. W kościołach czytany będzie natomiast list pasterski, będący pożegnaniem z diecezjanami. Abp Wiktor Skworc pojedzie z Tarnowa na Jasną Górę, gdzie razem z polskimi biskupami weźmie udział w rekolekcjach. Będą one dla abp. Skworca przygotowaniem do ingresu, który odbędzie się 26 listopada w Katowicach.


REKOLEKCJE  ADWENTOWE

Prowadzi

Redemptorysta Misjonarz - O. Ryszard Kiełbasa (z Lublina)

27. – 30. XI. 2011.  Parafia Św. Anny w Korzeniowie

27.XI. 2011 – Niedziela

 

Msze Św.  z kazaniem dla ogółu wiernych

6.30 – Godzinki;  Msza - 7.00

9.15 wypominki – 10 różańca św.;  Msza -  9.30

14.30 – różaniec za zmarłych – wypominki;   Msza  - 15.00

 

28. XI. 2011  - Poniedziałek

 

8.30 – spowiedź osób niepełnosprawnych 

10 – tek różańca i Msza św. godz. - 9.00 [misjonarz] - dla ogółu wiernych,  

        osób podeszłych wiekiem i chorych

11.00 rozpoczęcie odwiedzin chorych w domach – spowiedź adwentowa, Komunia, namaszczenie chorych - [Misjonarz]

16.30 -  Msza [Proboszcz] dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum)

17.30 – różaniec za zmarłych  – Msza [Proboszcz] o godz. 18.00 dla ogółu wiernych – zapraszamy młodzież.

 

29. XI. 2011  - Wtorek   /Dzień spowiedzi/

 

8.30 – różaniec za zmarłych;  Msza - 9.00 dla ogółu wiernych

10.00 – 10.40 (11.00) - spowiedź

16.30 -  17.00  konferencja przygotowująca do spowiedzi dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum)

17.00 – 18.00 spowiedź (najpierw uczniowie potem dorośli)

18.00 – Msza święta dla ogółu wiernych – zapraszamy młodzież.

Po Mszy św. Spowiedź dla tych, którzy nie mogli być wcześniej. /19.00/ 

 

30.XI. 2011 – Środa  /Zakończenie rekolekcji/

 

(8.30 – różaniec za zmarłych);  9.00 – Nowenna do  MBNP i Msza św.                 

                                                                                                       [Misjonarz]

16.30 -  Nowenna do  MBNP; Msza św.  dla uczniów Szkoły Podstawowej

             i Gimnazjum. Na końcu Mszy św. - poświęcenie wieńców adwentowych

                                                                                                             i  lampionów.

17.30 – różaniec za zmarłych  – Msza o godz. 18.00

Program  rekolekcji zobacz także: www..korzeniow.parafia.info.pl


26.11.2011 r. z parafii Korzeniów ministranci w składzie: Rafał Hajdon, Konrad Rej, Bartłomiej Jaszcz, Dawid Łapa, Rafał Gawryś, Przemysław Łączak, Michał Cygan, Patryk Popiołek, wzięli udział w VIII DEKANALNYCH MISTRZOSTWACH MINISTRANTÓW W PIŁCE NOŻNEJ O PUCHAR DZIEKANA DEKANATU PUSTKÓW OSIEDLE.

Na pierwszym planie ministrnaci z Korzeniowa

O godz. 9.00 Ministranci wzięli udział we Mszy św. Po Mszy przeszli do hali sportowej Zespołu Szkół w Pustkowie.

Celebra Mszy św.

Po rozegranych meczach naszym ministrantom(z Korzeniowa) przypadło VII miejsce na 9 drużyn.. 

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Najmłodszym zawodnikiem mistrzostw był Patryk Popiołek z Korzeniowa.

Zwycięska drużyna z parafii Brzeźnica.

Krzyż misyjny O. Ryszarda




27.11.2011 rozpoczęły się Rekolekcje adwentowe w parafii Korzeniów. Rekolekcjom przewodniczy
O. Ryszard Kiełbasa - Redemptorysta.

Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie

Słowa Ewangelii według świętego Marka

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie”.




Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Tyś, Panie, naszym ojcem, „Odkupiciel nasz” to Twoje imię odwieczne.




Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie.

Usłysz, Pasterzu Izraela,
Ty, który zasiadasz nad cherubinami.
Zbudź swą potęgę
i przyjdź nam z pomocą.


w ramach rekolekcji parafialnych, osobne nabożeństwo jest dla uczniów Zespołu Szkół Publicznych w korzeniowie. W rekolekcjach w poniedziałek wzięło udział ponad 80 uczniów licząc od klasy I Szkoły Podstawowej do III Gimnazjum. Były młodsze dzieci i rodzice, w sumie ponad 100 osób.

Uczniowie - poniedziałek 28.11.2011; przygotowanie pieśni, próba śpiewu.

Uczestnicy losowania

Na czas Adwentu, uczniowie będą losować każdego dnia figurę M. Bożej. Na jeden dzień zabierają do domu, aby ustawić na ołtarzyku domowym i zgromadzić na modlitwę całą rodzinę. Na następny dzień do losowania przystępuje następna grupa. Dzisiaj w losowaniu wzięła klasa I. Do losowania zgłosili się: Magdalena Szewc, Bartłomiej Grzywacz, Patryk Strączek, Oliwia Różak, Agata Łapa, Norbert Gąsiorek, Jakub Buziak, Jakub Chmura. Losowanie sposobem: orzełek, reszka - parami, aż do zwycięzcy losowania.

Zwycięzca w losowaniu zabiera figurę do domu na cały dzień

W kolejce do spowiedzi

W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy na temat spowiedzi: 


SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

1422 "Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą" 2 .

I. Jak jest nazywany ten sakrament?

1423 Nazywa się go sakramentem nawrócenia, ponieważ urzeczywistnia w sposób sakramentalny wezwanie Jezusa do nawrócenia 3 , drogę powrotu do Ojca 4 , od którego człowiek oddalił się przez grzech.
Nazywa się go sakramentem pokuty, ponieważ ukazuje osobistą i eklezjalną drogę nawrócenia, skruchy i zadośćuczynienia ze strony grzesznego chrześcijanina.

1424 Nazywa się go sakramentem spowiedzi, ponieważ oskarżenie - spowiedź z grzechów przed kapłanem jest istotnym elementem tego sakramentu. Sakrament ten jest również "wyznaniem", uznaniem i uwielbieniem świętości Boga oraz Jego miłosierdzia wobec grzesznego człowieka.
Nazywa się go sakramentem przebaczenia, ponieważ przez sakramentalne rozgrzeszenie wypowiedziane słowami kapłana Bóg udziela penitentowi "przebaczenia i pokoju" 5 .
Nazywa się go sakramentem pojednania, ponieważ udziela grzesznikowi miłości Boga przynoszącej pojednanie: "Pojednajcie się z Bogiem" (2 Kor 5, 20). Ten, kto żyje miłosierną miłością Boga, jest gotowy odpowiedzieć na wezwanie Pana: "Najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim" (Mt 5, 24)./źródło: Internet/


Zwykle w czasie rekolekcji spowiada kilku księży. Parafia Korzeniów współpracuje z sąsiednimi parafiami: Nagoszynem, Brzeźnicą, Pustkowem - Osiedlem i Pustkowem - Wsią, skąd przybywają księża do pomocy w spowiadaniu. Dzięki temu spowiedź nie przeciąga się, a spowiadający mogą sobie wybrać spowiednika. W ciągu roku  w spowiedzi na "pierwsze piątki" pomocą służą księża z Przecławia, a proboszcz z Korzeniowa udaje się do Przecławia na "odrobek"

O Ryszard prowadzi przygotowanie uczniów do spowiedzi


W programie rekolekcji znalazło się miejsce na przygotowanie uczniów do sakramentu Pokuty. Przygotowanie poprowadził O. Ryszard. Ksiądz proboszcz przed rekolekcjami parafialnymi prosił siostry klauzurowe Klaryski w Starym Sączu o wsparcie modlitewne.

Jest pięć warunków sakramentu Pokuty ... wyjaśnia O. Ryszard

W kolejce do spowiedzi


Dzisiaj także nastąpiło losowanie, celem przekazania figury Matki Bożej uczniom klasy II. Każdy uczeń z klasy II miał nadzieję, że to on zostanie szczęśliwym zwycięzcą w losowaniu. Udało się to tylko jednemu. 

Figurę od klasy I przejmuje Jakub - z lewej [Kl. II]

Też spodziewali się "a może ja wylosuję? " ...

Wędrująca figura Matki Bożej

 Zwyczaj ten praktykowany jest w wielu polskich parafiach. Znany jest także w Niemczech pod nazwą "Frauentragen". Polega na przyjmowaniu figury Matki Bożej z kościoła po roratach przez to dziecko, którego serduszko, z zapisanymi dobrymi uczynkami wykonanymi dnia poprzedniego, zostało wylosowane przez księdza odprawiającego roraty.
Najczęściej rodzina ta wraz z dziećmi przyjmuje figurę Matki Bożej na jeden dzień. Przyjmując posąg Matki Bożej celebrują wszyscy rodzinną liturgię, śpiewając pieśni adwentowe i maryjne, czytając i rozważając Pismo Święte oraz odmawiając różaniec i inne modlitwy. Ta forma adwentowego przeżycia daje bardzo dużo możliwości wprowadzenia do rodziny ducha modlitwy i adwentowego nastroju. Rodzina w znaku figury zaprasza Maryję do swego domu. W ten sposób ponawia się scena sprzed 2000 lat, kiedy to Maryja udała się do domu Elżbiety i Zachariasza by przed przyjściem na świat św. Jana Chrzciciela usłużyć swojej krewnej Elżbiecie./źródło - Internet/


Wieniec adwentowy

 Wieniec adwentowy wykonuje się w kształcie koła z gałązek szlachetnych drzew iglastych takich jak: świerk srebrzysty, jodła pospolita, daglezja zielona lub sosna zwyczajna. Wieniec może być wykonany również z liści laurowych lub machoniowych. Do dekoracji można użyć szyszek, jesiennych liści, owoców głogu lub jarzębiny itp. Pośród wieńcowych gałązek umieszcza się cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentu. Trzy świece powinny być koloru fioletowego a jedna, symbolizująca trzecią niedzielę adwentu - różowa, co odpowiada barwom liturgicznym tego okresu.
Wieniec mogą też zdobić wstążki różnych kolorów np. w pierwszą niedzielę wstążki czerwone, w drugą żółte, w trzecią srebrne, w czwartą złote. Każdą z poszczególnych świec zapala się w kolejną niedzielę adwentu.
 Przypominają one o upływającym czasie do narodzin Małego Boga i o naszym obowiązku przygotowania się na spotkanie się z Nim.
Ich zapalanie to także stawianie sobie pytania - "czy jestem gotowy?" Pierwszą świecę zapala się w I niedzielę adwentu - symbolizuje ona przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Drugą zapala się w II niedzielę adwentu - symbolizuje ona wiarę patriarchów Narodu Wybranego w dar Ziemi Obiecanej.
Trzecią świecę zapala się w III niedzielę adwentu - symbolizuje ona radość króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem.
W IV czwarta niedzielę adwentu zapala się ostatnią ze świec - symbolizuje ona nauczanie proroków zapowiadających przyjście Mesjasza i Jego Królestwa pokoju i sprawiedliwości.

 Wieniec adwentowy ma dość rozbudowaną symbolikę.
Jego kolisty kształt oznacza, że Bóg jest wieczny, nie ma początku ani końca. Wykonany z gałązek drzew iglastych a więc wiecznie zielonych ma oznaczać życie wieczne jakie daje Chrystus wszystkim w niego wierzącym.
Zapalanie świeczek jest symbolem światłości jaką nazwał się sam Jezus : "Jam jest światłość świata, kto idzie za mną, nie chodzi w ciemnościach, ale będzie miał światłość żywota" (J. 8,12).
Wieniec jest także symbolem rodziny oczekującej i przygotowującej się na godne spotkanie z Jezusem w Betlejem jak i w dniu jego powtórnego przyjścia na ziemię./źródło - Internet/

Adwentowa dekoracja w kościele w Korzeniowie

Oczekujemy z nadzieją że jutro - środa, w ostatni dzień rekolekcji adwentowychwiele pięknych wieńców adwentowych poświęci Ojciec Ryszard.

30. 11. 2011 Środa - zakończenie Rekolekcji.
Zgodnie z planem gromadzący się wierni na Mszę św. poranną, pół godziny przed Mszą rozpoczęli modlitwę w intencji zmarłych. Ostatnie wypominki w kończącym się miesiącu listopadzie - miesiącu modlitw za zmarłych. Wierni pamiętali także o Nowennie do M.Bożej Nieustannej Pomocy. Nowennie przewodniczył zarówno rano jak i po południu Misjonarz O. Ryszard.  Na Mszach jeszcze raz w kazaniach O. Ryszard przywołał patronów rekolekcji: Bł. Matkę Teresę z Kalkuty i Bł. Jana Pawła II. Zyskane odpusty - zachęcał Misjonarz, ofiarować  we własnej intencji lub za zmarłych. Nie brakło wyrazów wdzięczności zarówno ze strony wiernych dla Ojca Rekolekcjonisty, jak i też
O. Ryszarda względem wiernych. Kwiaty oraz słowa podziękowania skierowali także przedstawiciele uczniów ZSP w Korzeniowie. Dla uczniów codziennie były zaplanowane - można powiedzieć, stanowe nabożeństwa.
Co najmniej połowa wiernych uczestniczyła codziennie w Rekolekcjach /ok.80 - 90 uczniów i  ok. 140 - 150 wiernych w dni powszednie/ i chyba wszyscy uczestniczący w rekolekcjach skorzystali ze spowiedzi świętej. Można tak powiedzieć obserwując licznie przyjmujących Komunię świętą.

Wyciszenie wewnętrzne - rodzi ukierunkowanie duszy na Boga - to zaś prowadzi do modlitwy - modlitwa niesie rozpoznanie jak należy żyć, aby zostać świętym. Łączność z Bogiem rodzi autentyczną miłość bliźniego /Matka Teresa z Kalkuty, Jan Paweł II/. Całkowite zawierzenie się Bogu i polecenie wstawiennictwu Maki Najświętszej.
Te myśli przenikały rozważania Ojca Ryszarda i podprowadzały do praktycznych wyborów drogi prowadzącej do świętości. Bóg zapłać Ojcu Ryszardowi za posługę Słowa. 

Poświęcenie wieńców adwentowych, lampionów i opłatków.

Mszy św. dla uczniów towarzyszyło poświęcenie wieńców adwentowych. Wile pracy włożyli uczniowie w przygotowanie wieńców adwentowych, za co większość została nagrodzona wysoką oceną do dziennika. Wieńce te zostały poświęcone na zakończenie rekolekcji i przez cały adwent będa pomocą w przeżywaniu Adwentu w domach rodzinnych. Podobnie zostały poświęcone lampiony, z którymi uczniowie już uczestniczyli w procesji na rozpoczęcie Mszy św. roratniej.  Niektórzy uczniowie z zapalonymi lampionami wracają do domów, zwiastując w całej parafii bliskość Świąt Bożego Narodzenia.  Wreszcie poświęcone zostały takze opłatki, które zostaną rozprowadzone do każdego domu. W czasie Wigilii połamiemy się opłatkiem poświęconym na zakończenie Rekolekcji Adwentowych.

Już przed Mszą św. uczniowie przygotowali wieńce do poświęcenia

Jeszcze trzeba naprostować świeczkę ...

Procesja

Mszę św. dla uczniów odprawił O. Ryszard. On też poprowadził procesję z lampionami przez kościół. W czasie Mszy Św. uczniowie złożyli symboliczny "grosz misyjny" na Seminarium Misyjne w Tuchowie,  to było także ich zapewnienie o modlitwie w intencji misji i misjonarzy.

Ok. 80 uczniów wyruszyło z pieśnią adwentową w procesji z lampionami

Światłość rozproszy ciemności ...

"Chwała na wysokości Bogu" - z uniesionymi do góry lampionami...

Zakończenie rekolekcji przypadło w dniu środowej nowenny do M.B.N.Pomocy

Do poświęcenia zostały przygotowane także opłatki na wigilię...

Poświęcenie ...


Symboliczny kwiat wdzięcznosci...

Bóg zapłać...

Kilku uczniów zdążyło przedstawić w rysunku, jak przeżyli rekolekcje...

Jakub Chmura "Wyciszenie w lesie" /kl.I./

Patron Rekolekcji - Bł. Jan Paweł II; Anna Giec. /Kl. II Gimnazjum/

Patronka Rekolekcji Bł. Matka Teresa z Kalkuty ; / Ania Maziarska. Kl. II. /

Obraz przedstawia ojca i syna, który przyznał się do ścięcia drzewa. Monika Lipa...

Teczkę z rysunkami uczniów otrzymał Ojciec na pamiątkę pobytu w Korzeniowie

Chwile szybko mijają. Zdjęcie ma szczególną moc, utrwala przeżywane przez nas wydarzenia, a po latach łatwiej te wydarzenia odświeżyć, przypomnieć je sobie ...

Zbliżenie, część grupy

Część grupy

środkowa część grupy

Prawa strona...


Podziękowanie od przedstawicieli Parafii.

Na końcu, przy ostatniej Mszy św., słowo podziękowania za przeprowadzone Rekolekcje skierowali do O. Ryszarda przedstawiciele parafii

Czcigodny Ojcze Misjonarzu!

W imieniu całej wspólnoty parafialnej,
chcemy Ci podziękować, za czas spędzony z nami,
za Twe słowa, które skierowałeś do nas.

Chciałeś nas umocnić w głębokiej wierze,
mówiąc do nas tak prosto i szczerze.

Dlatego za Twe serdeczne i gorące słowa,
które skierowałeś do nas,
chcemy Ci powiedzieć od serca:
Bóg zapłać i szczęść Boże!.

W dniu dzisiejszym przedstawiciel klasy II - Jakub, przekazał figurę koledze z klasy III - swojemu sąsiadowi Maksymilianowi, który wygrał w losowaniu spośród całej klasy..

Jakub przekazuje figurę Maksymilianowi

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
11066

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Czwartek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Czwartek

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk