Uczniowie klasy III:  Bugaj Marcin, Buziak Kacper, Fluder Gabriela, Leski Kacper, Lipa Ania, Muniak Maksymilian, Popiołek Patryk, Szewc Martyna, Tylec Radosław.

Uczniowie mają za sobą roczne doświadczenie bliskości z Jezusem eucharystycznym. Mają pogłębione rozumienie Eucharystii, które wyraża się w trosce o zbawienie własne i drugich. Stąd obrzęd – ponawiany – wyrzeczenia się zła, wyznania wiary i przyrzeczeń wierności wspólnocie Kościoła świętego.

Tego roku uroczystość pierwszej Komunii Świętej połączona została z obrzędem przyjęcia aspirantów do Liturgicznej Służby Ołtarza i aspirantek do Dziewczęcej Służby Maryjnej.

Jedna i druga wspólnota wyraża się hasłem SŁUŻBA.  Służba, czyli troska o zbawienie siebie i drugiego zasadza się i wypływa z przykazania miłości Boga i bliźniego.

Dziękuję rodzicom, że w tym duchu podjęli udział w liturgii, i angażują dzieci w posługę liturgiczną.

Akt pokutny przygotowali: Bugaj Marcin, Buziak Kacper, Fluder Gabriela.

Czytanie I – pan Lipa Mariusz; psalm - pani Leska Agnieszka; czytanie II - pani Bugaj Marzena.

Modlitwę wiernych: Pan Lipa Mariusz; Pani Buziak Wioletta; Jaszcz Bartek; Lipa Ania; Leski Kacper.

Dary ofiarne:  chleb – Buziak Kacper; wino i woda – Fluder Gabriela; puszka z komunikantami – Leski Kacper.

Modlitwa po Komunii Św.: Muniak Maksymilian; Popiołek Patryk; Szewc Martyna; Tylec Radosław; Bugaj Marcin.

Bóg zapłać pani katechetce Annie  Kołodziej za prowadzenie Dziewczęcej Służby Maryjnej i przygotowanie dziewcząt do dzisiejszej uroczystości.

Powitanie, błogosławieństwo i wprowadzenie uczniów do świątyni.

W świątyni

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy zapalonych świecach.

Po przyrzeczeniach następuje obrzęd przyjęcia do Ministrantów i DSM

Aspiranci:  Klasa III

Bugaj Marcin

Popiołek Patryk

Tylec Radosław

Oraz z klasy VI:

Bartłomiej Jaszcz

Piotr Różak

Aspirantki: Klasa III

Fluder Gabriela

Lipa Ania

Szewc Martyna

Oraz z klasy IV

Natalia Sczęch

aspirantki

aspiranci

K. Kochani chłopcy. Po rocznym przygotowaniu, uznając wasze szczere pragnienie, dopuszczam was do pełnienia służby ministranta w zgromadzeniu liturgicznym. Będziecie odtąd mogli nosić świętą księgę, a także krzyż - zwycięski sztandar naszej wiary, będziecie dawać znaki dzwonkami, podawać dary ofiarne oraz na cześć Boga nosić kadzidło i światło. Przyjmijcie pelerynki  /kapturki/, na znak tego, że jesteście dopuszczeni do służby ministranta.

(Poświęcenie pelerynek i kołnierzyków)

K. Niech imię Pańskie będzie błogosławione
W. Teraz i na wieki

K. Módlmy się.
Panie, Boże nasz, uświęć + te pelerynki i kołnierzyki przeznaczone na wyłączną służbę Twoją. Spraw, aby wszyscy, którzy będą je nosić zawsze godnie sprawowali swoją posługę. Niech święte czynności Liturgii Kościoła staną się dla nas zapowiedzią w Liturgii Niebieskiej.
Przez Chrystusa Pana naszego.

W. Amen.

/pokropienie wodą święconą /

Pelerynki

Kołnierzyki

Liturgia Słowa

K. Drodzy ministranci! Dla umocnienia waszej woli złóżcie przed całym zgromadzeniem swoje przyrzeczenia.

M. Ja.....,

dziękując Chrystusowi Panu / za łaskę powołania ministranckiego / przyrzekam święte czynności ministranta / wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie / na chwałę Bożą / i dla dobra wspólnoty parafialnej. / Święty Stanisławie Kostko / módl się za nami / Amen.

Ministranci nakładają kapturki dotychczasowym aspirantom - znak włączenia do grona ministrantów

Nowi ministranci składają przyrzeczenia

Przyrzeczenie

Teraz niech przystąpią dziewczęta, które pragną wstąpić w szeregi Dziewczęcej Służby Maryjnej

1. Opiekunka (przewodniczka): Zebrana przed ołtarzem grupa dziewcząt prosi o przyjęcie do parafialnej Wspólnoty Dziewczęcej Służby Maryjnej i nadanie im pierwszego stopnia, który nosi nazwę „Dzieci Maryi”. Ksiądz: Czy wiedzą, jakie obowiązki biorą na siebie i czy zostały do nich przygotowane? Opiekunka (przewodniczka): Dziewczęta te przez kilka miesięcy przychodziły co tydzień na spotkania, modliły się i pilnie ćwiczyły w wypełnianiu „Pięciu Zadań Dziecka Maryi”.
  2. Słowo księdza. Drogie Dziewczęta! Za chwilę przyjmę was w imieniu naszej parafii do Dziewczęcej Służby Maryjnej i udzielę błogosławieństwa kapłańskiego. Matka Boża, Królowa Polski, zatroskana o losy swego Syna na polskiej ziemi czeka na wiernych pomocników i sługi całkowicie sobie oddane, jak św. Maksymilian, ks. kard. Stefan Wyszyński, Łucja, Hiacynta czy Franciszek - dzieci z Fatimy. Abyście jak najszybciej się do nich upodobniły i ich gorliwie naśladowały, będziemy modlić się, aby Matka Boża przyjęła Was za swe szczególnie ukochane dzieci i trzymając blisko przy swym Sercu kształtowała Wasze serca, napełniając je gorącą miłością ku Bogu i bliźnim. Wy zaś, pragnąc z każdym dniem więcej Ją kochać i stawać się coraz lepszymi Jej dziećmi w dalszym ciągu wiernie wypełniajcie „Pięć Zadań Dziecka Maryi”.

Nałożenie pelerynek

1. Modlitwa do Matki Bożej.
    Ksiądz: A  teraz  w  gorącej modlitwie zwróćcie się do Maryi, powierzając Jej siebie na wierną służbę.
    Dziewczęta:
    Matko Boża * moja Najlepsza  Matko *  pragnę  gorliwie  spełniać  przyjęte dzisiaj dobrowolnie obowiązki *
    Będę przychodzić na spotkania grupy DSM * Będę pamiętać o „Pięciu Zadaniach Dziecka Maryi” * którymi są: Posłuszeństwo, Wspólnota, Radość, Ofiara i Przyjaźń z Jezusem * Będę codzienne powierzać Ci siebie przy pacierzu porannym * odmawiając modlitwę * którą dziś uroczyście wypowiem:
    „O Pani Moja, o Matko Moja, cała się Tobie oddaję,
    ofiaruję Ci dzisiaj oczy moje, serce moje i całą siebie.
    Gdy przeto Twoją jestem o Dobra Matko, broń mnie i strzeż
    jako dziecka i własności Twojej.  Amen.”

Oddanie się Matce Bożej; z dziewczętami pani katechetka.

Modlitwa wiernych

Dary ofiarne...

Dzieciom swoją modlitwą towarzyszą wierni

Pamiątkowe wspólne zdjęcie

Po Mszy św. Dziewczęta z DSM otrzymały nowe znaczki DSM.