Wielkość sanktuarium można oceniać ilością spowiedzi i komunii świętych.

Przy polowych konfesjonałach kolejki do spowiedzi

Spowiedź ...

Komunia św.

Tysiące wiernych do Komunii św.

Kolejną wielkością Sanktuarium to wielka modlitwa tysięcy wiernych...

 

Suma odpustowa związana jest z dziękczynieniem za plony. Można powiedzieć, wielka uroczystość dożynkowa i wielkie dziękczynienie.

Ktoś naliczył 49 wieńców dożynkowych, z którymi przybyły delegacje z różnych parafii. Na zdjęciach przynajmniej kilka delegacji. Wśród nich znalazła się także delegacja z Korzeniowa.

Rzesze wiernych

rzesze wiernych

Korzeniów

Korzeniów

Ministranci - służenie do Mszy św.

 

 

10.09.2012 r - w poniedziałek na spotkaniu z ministrantami i aspirantami ustaliliśmy dyżury na poszczególne dni. Wielu (ośmiu) chciało służyć w piątek, ale były dni bez ministranta. Z pewnymi niedogodnościami, jakie przewidują chłopcy, ustaliliśmy jednak obecność na wszystkie dni tygodnia. Stąd też prośba do rodziców, aby ułatwiali swoim synom zorganizować czas, na wszystkie planowane przez nich zajęcia pozaszkolne.

 

Poniedziałek: Jakub Grabiec i Piotr Konefał

Wtorek: Michał Cygan i Radek Tylec.

Środa: Błażej Łączak i Wojciech Jaszcz

Czwartek: Marcin Bugaj

Piątek: Piotr Różak, Kubik Krystian, Bartek Jaszcz

Sobota: Patryk Popiołek i Konrad Gąsiorek

 

Wszyscy, którzy nie byli obecni na zbiórce, niech wybiorą dzień na służenie.

Ministranci w Zawadzie

Ministranci na czele procesji modlitewnej w czasie DRÓŻEK

W piątek 15. 09. 2012 r. ze wspólnoty parafialnej w Korzeniowie pożegnaliśmy ś.p. Marię Łączak, która przeżyła 92 lata.

W tym pokoju ś.p. Maria przez wiele miesięcy przyjmowała Komunię św. w pierwsze piątki miesiąca.

próg, który tyle razy przekraczała, kwiaty, które pielęgnowała, ściany domu, które udzielały schronienia żegnają swoją panią...

Wierni modlitwą żegnają ś.p. Marię ...

Ś.p. Marię pożegnały zagony pól i osiedle z którym tak bardzo była związana przez długie życie

Ś.p. Marię żegna przydrożna kapliczka...

W drodze do kościoła

Wprowadzenie

 

Kak150912PogrzebMariaŁączakStarsza

Ukochani Siostry i Bracia w

Chrystusie Panu. Droga Rodzino zmarłej Marii.

Uczestniczymy w pogrzebie chrześcijańskim.  W naszych warunkach, od wielu pokoleń pogrzeb łączymy z ofiarą Mszy św.

Te dwa obrzędy Mszy św. i pogrzebu w połączeniu – wyraźniej podkreślają sens życia, śmierci i oczekiwania na dzień zmartwychwstania – wyraźniej, aniżeli sprawowane by były osobno.

Msza św. – Eucharystia, należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, łącznie z chrztem i bierzmowaniem.

 

POGRZEB CHRZEŚCIJAŃSKI

 Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, mają na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: "Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie". Śp. Maria chrzest przyjęła 08. sierpnia 1920 r.  w piątym dniu po urodzeniu w Przecławiu. Ochrzcił ją ks. Michał Sotowicz.

Obrzędy pogrzebowe należą do sakramentaliów – pogrzeb nie jest sakramentem. Obrzędy pogrzebowe uwypuklają sens śmierci, w duchu wyznawanej przez nas wiary, którą streszczamy słowami: ” Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie"

Ostatnia Pascha chrześcijanina

 Chrześcijański sens śmierci ukazuje się w świetle Misterium Paschalnego Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, w którym złożyliśmy naszą jedyną nadzieję. Chrześcijanin, który umiera w Chrystusie Jezusie, "opuszcza to ciało i staje w obliczu Pana"  - przypomina nam te prawdy Katechizm Kościoła Katolickiego.

 Dzień śmierci stał się dla ś.p. Marii , po zakończeniu jej  życia sakramentalnego, dopełnieniem nowych narodzin rozpoczętych na chrzcie; jest ostatecznym "upodobnieniem" jej do "obrazu Syna", którego udziela namaszczenie Duchem Świętym jest uczestnictwem w Uczcie Królestwa, zapoczątkowanego w Eucharystii, nawet jeśli zachodzi jeszcze potrzeba ostatecznego oczyszczenia, by móc przywdziać szatę godową. W obu tych sakramentach – bierzmowaniu i Eucharystii ś.p. Maria łączyła się z misterium Chrystusa.

 Kościół, który jak matka nosił sakramentalnie w swoim łonie ś.p. Marię podczas jej ziemskiej pielgrzymki, towarzyszył jej na końcu jej drogi, by oddać ją "w ręce Ojca". Kościół ofiaruje Bogu Ojcu, w Chrystusie, ś.p. Marię jako dziecko Jego łaski i w nadziei składa w ziemi zasiew ciała, które zmartwychwstanie w chwale . Ofiarowanie to dokonuje się w pełni w czasie celebracji Ofiary eucharystycznej. Błogosławieństwa, które ją poprzedzają i po niej następują, są sakramentaliami.

 

Celebracja pogrzebu

Pogrzeb chrześcijański nie udziela zmarłej Marii ani sakramentu, ani sakramentaliów; zmarła Maria znajduje się już poza porządkiem ekonomii sakramentalnej. Pogrzeb chrześcijański jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła. Posługa Kościoła jasno wyraża rzeczywistą łączność ze zmarłą, a także ożywia nasze uczestnictwo w obrzędach i głosi nam życie wieczne. Liturgia ukazując nam prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa zwraca naszą uwagę na to, co przekracza perspektywy "tego świata", i doprowadza nas w wierze do prawdziwych perspektyw naszej jedności z Chrystusem  Zmartwychwstałym. .

Ofiara eucharystyczna stanowi centrum paschalnej rzeczywistości śmierci chrześcijańskiej . We Mszy św. Kościół wyraża swoją skuteczną jedność ze zmarłą Marią, ofiarując Ojcu, w Duchu Świętym, ofiarę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Prosimy jako członkowie Kościoła, by Chrystus ś. p. Marię  oczyścił z grzechów oraz ich skutków  przyjął ją do paschalnej pełni Uczty w Królestwie niebieskim . Przez celebrację Eucharystii  jako wspólnota wiernych, a szczególnie najbliższa rodzina zmarłej uczymy się  żyć w łączności ze ś.p. Marią która "zasnęła w Panu", przyjmując Ciało Chrystusa, którego zmarła Maria nadal jest żywym członkiem, modląc się za nią i z nią. (znamy te prawdy wyznając tajemnicę świętych obcowania).

 Żegnając zmarłą Marię, Kościół "poleca ją Bogu". Jest to "ostatnie pożegnanie, jakie oddajemy jako najbliższa rodzina, sąsiedzi, przyjaciele, znajomi, zanim  ciało ś.p. Marii będzie wyniesione i pogrzebane".

W tym ostatnim pozdrowieniu "śpiewamy dla uczczenia odejścia ś.p. Marii z tego życia i rozstania się z nami, ale także dlatego że nadal trwamy w komunii i w zjednoczeniu.  Wspomnę że ś.p. Maria urodziła się w roku 1920 i przeżyła w naszej wspólnocie 92 lata.

Jednak śmierć nie oddziela nas od siebie, ponieważ wszyscy zdążamy tą samą drogą i odnajdziemy się w tym samym miejscu. Nie będziemy nigdy rozłączeni, ponieważ żyjemy dla Chrystusa i teraz jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, idąc ku Niemu... Wszyscy razem będziemy kiedyś w Chrystusie”.

Siostry i bracia. W skierowanych do was słowach przypomnieliśmy sobie katechizmowe prawdy dotyczące pogrzebu chrześcijańskiego. Ubogaceni w ten sposób przejdziemy do uczestnictwa w dalszej części Eucharystii, sprawowanej w intencji ś.p. Marii.


Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego.

Pan jest moim pasterzem:
niczego mi nie braknie,
pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.

Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoją chwałę. 

Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę,
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska 
są moją pociechą.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj jej świeci.
Niech odpoczywa w pokoju.
Amen.

 

W połowie miesiąca  września, uczniowie ZSP w Korzeniowie pod kierownictwem nauczycielek scenariuszem słowno - muzycznym przywołali tragiczne chwile rozpoczęcia II wojny światowej. Scenariusz pełen ekspresji skupił uwagę i pobudził do refleksji wszystkich słuchaczy.

Budynek ZSP w Korzeniowie.

Wprowadzenie i komentarz do scenariusza...

W oczekiwaniu...

Symboliczny schron. Tu przeżywamy grozę wojny: bombardowanie; wcześniejsza śmierć sąsiada; walące się w gruzy domy, pytania dzieci czy wróci tato z frontu...

Wykonawcy ...

Dnia 22. 09. 2012. Szczepanów. Pod kierownictwem Ks. Zbigniewa Guzego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy trzeźwości i animatorów świeckich. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. Część księży wzięło udział w koncelebrze. W homilii jak też w wykładzie "Rola duchowości w wychowaniu dzieci i młodzieży" - ks. dyrektor w oparciu o najnowsze badania ukazał zależności między propagowaną moralnością bez norm wynikających ze stworzenia człowieka przez Boga, a "skokowym" rozwojem cywilizacyjnym pod względem materialnym. Takie oddziaływanie (środki masowego przekazu) prowadzi do spłycenia rozumienia człowieka - jedynie w wymiarze materialnym, co niesie zakłócenie funkcji wychowawczej w rodzinie i w wymiarze społecznym. Trzeba nie tylko ukazywać, że człowiek jest powołany do wolności, ale jako istota wolna, bierze na siebie konsekwencje podejmowanych działan. I na tym polutrzeba budować na wizji człowieka jaką ukazuje słowo Boże zawarte w Piśmie świętym.

Wskazania do pracy:

Mówić i ukazywać aktualne tendencje ośrodków, którym zależy na przekazie wizji człowieka jedynie w wymiarze doczesności.

Ukazywać pradę o człowieku, który powołany jest do istnienia przez Boga, do wieczności, i do szczęścia wiecznego.

Kształtować SUMIENIA wg prawd, i norm działania właściwego człowiekowi, ustanowionych przez Boga dla człowieka.

Ks. dyrektor Zbigniew Guzy.

Sanktuarium Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Szczepanowie

Koncelebra

Uczestnicy spotkania świeccy i duchowni...

Pośród wskazań na dalszą pracę znalazły się m. innymi.

 

Informacje: (także na przyszły rok)

1.       Zostaje otwarte studium Apostolstwa Trzeźwości w Tarnowie. Wydelegować przynajmniej jedną osobę z dekanatu, która zgodzi się podjąć pracę na rzecz trzeźwości w dekanacie – świecka osoba.

2.       Wprowadzić w dekanacie do duszpasterstwa – czuwania modlitewne, o charakterze ekspiacyjnym. Angażować wiernych do podobnych akcji na szerszym polu – sanktuaria, Częstochowa itp.

3.       Nasze zaangażowanie duszpasterzy – zło jest przebiegłe;  milczący duszpasterz jest wrogiem – współpracownikiem zła.

4.       Diecezjalna strona internetowa jest już otwarta (poświęcona akcji trzeźwościowej.

5.       Podtrzymywać modlitwę o trzeźwość w sanktuariach.

6.       Alkohol – przyczyną rozwodów. Przy kursach przedmałżeńskich koniecznie katecheza na temat trzeźwości.

7.       Radio w niedziele o godz. 19.00 – tematyka trzeźwościowa.

8.       Pierwsza sobota sierpnia – co roku - marsz trzeźwości. T-ów; Kościół Bł. Karoliny. Śledzić komunikaty.

9.       Pielgrzymka do Szczepanowa. Duszpasterz lub zastępca w Szczepanowie, dekanalna pielgrzymka – jeżeli są chętni zgłaszać, będzie organizowany autokar. Zastępstwo może pomóc zorganizować ks. dziekan… /jeżeli jest możliwość proszę kogoś z księży, żeby się zgłosił na wyjazd do Szczepanowa, a gdyby był autokar na poprowadzenie pielgrzymki/.

10.   Droga Krzyżowa u Bł. Karoliny 18 sierpnia – w int. trzeźwości.

11.    Zorganizować akcję na podpisy do projektu zmian na temat trzeźwości (senat).

12.   W czasie nabożeństw różańcowych modlić się o trzeźwość.

13.   Wykorzystywać materiały trzeźwościowe z Kurii. Od połowy października będzie osobna strona diecezjalna poświęcona sprawom trzeźwości.

Szczepanów. Zachęcam do udziału w pielgrzymce.

Czterolatki w roku 2012 są nielicznym rocznikiem w Korzeniowie - sześcioro dzieci. Rodzice jednak chętnie podjęli trud przyprowadzania swoich pociech na katechezę jeden raz w tygodniu. Pani Dyrektor udostępniła klasę w szkole. Życzymy najmłodszym uczniom radosnych spotkań.

Najmłodsi uczniowie. Rocznik w komplecie.

Wiktoria z mamą i młodszą siostrzyczką

Wiktoria

Julia

Piotrek

Malwina

Sebastian

Sebastian

Mikołaj

Kamień narzutowy w Wisłoce. Widoczny przy niskim stanie wody w rzece.

27.09.2012 w czwartek, po Mszy św. ok godz. 18 40, przedstawiciele PRACOWNI - HAFCIARNI z Rzeszowa przywieźli sztandar Rycerstwa Niepokalanej dla grupy w Korzeniowie. Cieszymy się tym sztandarem - oczekiwanym od wielu miesięcy, a wykonanym w 13 roku od powstania Rycerstwa Niepokalanej w parafii Korzeniów za pierwszego proboszcza ks. Stanisława Muchy.

Prezentacja sztandaru. W środku przedstawiciele PRACOWNI - HAFCIARNI Rzeszowie

... prezentacja..

z drzewcem

... jeszcze szarfy i pokrowiec

Sztandar z drzewcem

30.09.2012. Niedziela. Odbyło się poświęcenie samochodu strażackiego.

 

Starania o gaśniczy samochód strażacki - mówi Adam Strojek, naczelnik OSP w Korzeniowie.

2011 r. w maju, podjęto uchwałę o zakupie samochodu.

Realizacja środków:  od 2011 r. wystąpiliśmy do wszystkich pobliskich instytucji i firm o wsparcie finansowe.

Marzec 2012 - Rada Gminy uchwaliła dotacje 10.000 zł na zakup samochodu.

Lipiec 2012 - zapada decyzja o przejęciu samochodu z OSP - Straszęcin.

Następuje remont samochodu.

30. 09. 2012 r. poświęcenie pojazdu. 

                      Adam Strojek.

Wyremontowany samochód...

Msza św. w int. strażaków rozpoczęła się o godz. 15.00. Poczet sztandarowy i cała drużyna zajęli pierwsze miejsca w świątyni. Z drużyny wystawili lektorów do Liturgii Słowa. We Mszy św. wzieli też udział zaproszeni goście.

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Księgi Liczb

Pan zstąpił w obłoku i mówił z Mojżeszem. Wziął z ducha, który był w nim, i przekazał go owym siedemdziesięciu starszym. A gdy spoczął na nich duch, wpadli w uniesienie prorockie. Nie powtórzyło się to jednak.
Dwóch mężów pozostało w obozie. Jeden nazywał się Eldad, a drugi Medad. Na nich też zstąpił duch, bo należeli do wezwanych, tylko nie przyszli do namiotu. Wpadli więc w obozie w uniesienie prorockie.
Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: «Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie». Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: «Mojżeszu, panie mój, zabroń im». Ale Mojżesz odparł: «Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha».

Oto Słowo Boże.

Sebastian Łapa - I czytanie

Paweł Rusin - Modlitwa wiernych

Za Twe łaski dziękujemy...

Poczet sztandarowy: Patryk Lisowski; Dariusz Więch; Paweł Mazur

Po Mszy Świętej; uczestnicy Mszy świętej przeszli pod Dom Strażaka. Tu odbyła się ceremonia poświęcenia wozu bojowego i przekazanie poświęconego samochodu jednostce Straży Pożarnej w Korzeniowie.

Meldunek; Komendandt Gminy OSP Marek Piękoś do wójta Gminy Marka Rączki

Powitanie gości - Adam Strojek

Odczytanie aktu nadania: - Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Łanucha

 

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Panie, nasz Boże, Ty stworzyłeś świat i wszystkiemu nadałeś wewnętrzny ład i porządek. Elementy Twego stworzenia służą człowiekowi i utrzymują go przy życiu. Ogień daje nam ciepło i światło, topi żelazo i oczyszcza złoto, ale może być też zagrożeniem dla człowieka i innych stworzeń, dla dobytku ludzkiego i wszelkiego innego dobra.

Modlitwa poświęcenia : Ks. Kapelan Józef Jasiurkowski

 

Prosimy Cię, pobłogosław ten pojazd strażacki , który dzisiaj oddajemy do użytku. Niech w niebezpieczeństwie pomaga pokonać niszczącą moc ognia i ustrzec od nieszczęścia. Strzeż ludzi, którzy się tym sprzętem posługują i jako strażacy sprawują służbę dla wspólnego dobra. Zachowaj nas od szkód i uczyń nas wszystkich gotowymi do szczerej współpracy, braterskiej pomocy i służby bliźnim. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

modlitwa - Ks. Kapelan Józef Jasiurkowski

 

Modlitwa strażaka


Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie, siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił.

Przekazanie kluczy do samochodu i dokumentów: Władysław Radzik naczelnikowi OSP w Korzeniowie Adamowi Strojkowi

 

Pozwól, niech dziecko póki czas
Z płomieni cało wyniosę,
Przerażonego starca daj
Ustrzec przed strasznym losem.

Przekazanie kluczy mechanikowi OSP - Kazimierzowi Więchowi

 

Daj, Panie, czujność, abym mógł
Najsłabszy słyszeć krzyk,
Daj sprawność i przytomność bym
Ugasił pożar w mig.

"Matka chrzestna" - Helena Gąsiorek

 

Swe powołanie pełnić chcę
I wszystko z siebie dać:
Sąsiadów, bliźnich w biedzie strzec
I o ich mienie dbać.

Przemówienia: Przezes Zarządu Gminnego OSP - Krzysztof Moskal

 

A jeśli taka wola Twa,
Bym życie dał w ofierze.
Ty bliskich mych w opiece mniej.
O to Cię proszę szczerze.

Przemówienia: Czesław Łączak - Sejmik Samorządowy

Zakończenie ceremonii; Adam Strojek

Bigos, ciasto, kawa i herbata. Spotkanie przy stole, Podziękowania, gratulacje, mobilizacja do dalszej działalności dla dobra wspólnego.

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
9382

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Piątek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Piątek Męki Pańskiej

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk