Nasz pan kierowca - Mirosław Nielipiński z Bobrowej.

Prowadzący różaniec

modlitwę przejmują uczniowie

W czasie pielgrzymki realizujemy plan scenariusza - prezentacji na DZIEŃPAPIESKI 2012. Wybieramy  na trasie miejsca, gdzie znajdują się pomniki Ojca świętego. Przy każdym z nich wydobywamy ideę, jakiej przyświecała budowa pomnika. Wartości te przybliżamy uczniom. Relacje na temat tych wartości jakie przybliża nam Ojciec święty Jan Paweł II dają dzieciom swoim rodzice.  I tak stacja I - Gręboszów:

 

 

Gręboszów; „Bogu i Ojczyźnie”

Kamera na prowadzącego komentarz:

Z przeszłości wydobywamy wielkie światła, wielkie prawdy, wielkie drogowskazy – abyśmy ich nie pogubili, aby one nie pogasły –  te słowa Jana Pawła II obrazują treść tego scenariusza.

Scenariusza, który każe nam do tych wielkich świateł na naszej drodze życia  i na drodze życia narodów, zaliczyć także papieża Jana Pawła II, któremu już za życia powszechnie przypisywano  przydomek  - WIELKI.

Kamera na planszę: /melodia…./

Jakie wartości przypomina pomnik Jana Pawła w Gręboszowie?

Kamera na pomnik Papieża –

Już plansza przybliżyła nam dwie postaci: Ks. Piotra Halaka i  majora Henryka Sucharskiego, który był wychowankiem tutejszego proboszcza – ks. Halaka.  Major Henryk zasłynął jako bohaterski obrońca Westerplatte.

Dwie postaci i dwie podstawowe wartości: MIŁOŚĆ  BOGA I OJCZYZNY.

Najpierw w tym kościele, jeszcze jako kardynał, Karol Wojtyła poświęcił tablice pamiątkowe ku czci Ks. Piotra i jego ucznia Henryka późniejszego majora wojska polskiego.

Drugi raz,  już  jako papież – oddał hołd obrońcom Westerplatte, a szczególnie głównemu inicjatorowi obrony majorowi Henrykowi.

Umiłowanie Ojczyzny, aż do ofiary z życia zawsze płynie z głębokiej formacji duchowej, a w odniesieniu do majora Henryka z głębokiej formacji religijnej.

Na chwilę zatrzymujemy się przy popiersiu mjra Henryka Sucharskiego

Zapoznajemy się z historią Ks Piotra, Henryka - mjra - obrońcy Westerplatte, w świątyni także z postacią Stefanii Łąckiej...

Przy pomniku Jana Pawła II nagrywamy powyżej przestawiony scenariusz.

Epitafium poświęcone Stefanii Łąckiej

...fragment epitafium

"Krakowiaki" - kwiaty, chyba w każdym domu parafii Gręboszów ...

 

Radłów   -     chrzest

Kościół w Radłowie jest miejscem Chrztu Bł. Karoliny Kózka.

Dla Karoliny chrzest był początkiem drogi do świętości.

W miarę jak Karolina wzrastała, coraz bardziej  jednoczyła się z Chrystusem. Poznawała objawione przez Boga prawdy wiary. Żyła przykazaniem miłości Boga i bliźniego, aż po męczeńską śmierć.

Mieszkańcy Radłowa głęboko przeżyli beatyfikację Bł. Karoliny.

Wyrazem tej wdzięczności jest pomnik Jana Pawła II, który głęboko przeżywał swój własny chrzest. Dał wyraz temu w czasie odwiedzin rodzinnego miasta WADOWICE, gdy klęczał i modlił się przy chrzcielnicy,  i tak zaznaczył, że łaska chrztu świętego była początkiem jego drogi do życia w Kościele, że chrzest był u podstaw jego powołania do  kapłaństwa, biskupstwa i papiestwa.

Ten pomnik przypomina nam, że nie tylko Bł. Karolina, nie tylko papież, ale każdy z nas przez  chrzest powołany jest przez Boga do świętości.

 

Na cokole papieskiego pomnika czytamy  słowa Ojca świętego.

ZANIEŚCIE PRZYSZŁYM POKOLENIOM ŚWIADECTWO WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI

Pomnik JP II w Radłowie.

 

Zabawa . Rodzina i parafia.

 

Kustosz sanktuarium Bł. Karoliny, ks. Zbigniew,  zauważył, że wyjątkowy jest ołtarz w tym sanktuarium. Podstawa ołtarza mieści w sobie trumienkę z relikwiami Bł. Karoliny.  Gdy powstał Kościół w Zabawie, z rozległej parafii Radłów, wydzieliła się osobna parafia, podobnie jak Korzeniów z Przecławia.

Karolina spontanicznie angażowała się w życie rodzinnej parafii. Sam proboszcz ks. Mędrala podkreślał, że Karolina była dla niego jakby „prawą ręką”. Karolina uczyła katechizmu młodsze dzieci, czytała im Pismo święte, organizowała nabożeństwa i sama w nich uczestniczyła.

Chociaż wzrastała w trudnych warunkach, nie opuściła swojego domu rodzinnego – w czasie, gdy powszechnie młodzi wyjeżdżali za chlebem do Ameryki.

Dla Karoliny rodzina i parafia odegrały podstawową rolę w osiągnięciu świętości.

Mając na uwadze objawienie Boże – Jan Paweł II nieustannie podkreślał, że Odkupienie świata  dokonuje się  poprzez rodzinę.

Przez wyniesienie na ołtarze Bł. Karoliny Jan Paweł II, zwraca tym samym naszą uwagę na rolę rodziny i  parafii w życiu religijnym.

Ten pomnik Jana Pawła II w ZABAWIE pobudza nas do refleksji nad wartością naszej rodziny , a także nad wartością i rolą jaką odgrywa parafia w naszym życiu..

Pomnik J.P.II w Zabawie

Okolicznościowa dekoracja w kościele w Korzeniowie

 

TARNÓW – miejsce beatyfikacji – godność człowieka; godność pracy rolnika; ziemia; przyroda

 

W dniu beatyfikacji kościół był w budowie. Dopiero zalana była płyta dolnego kościoła. I  na tej płycie zbudowany był ołtarz polowy.  Stąd Ojciec święty  pozdrowił ponad milionową rzeszę wiernych.

Artysta w pomniku, który widzimy uchwycił gest pozdrowienia, gest powitania wiernych. Wyciągnięte ręce i oczy zapatrzone w rzeszę wiernych. 

Nie dziwi, że słowo papieża nawiązywało do wartości, jakie reprezentował zgromadzony lud Boży.

Kilka myśli umieszczone jest na tablicach, na cokole pomnika.

Pomnik JP II w Tarnowie przy kościele Bł. Karoliny

 

 

 

 

Ziemia i ten, który ją uprawia, jego praca stają się szczególnym obrazem Boga i kluczem do zrozumienia Jego królestwa i to jest także potwierdzeniem ale ogromnie głębokim, godności pracy na roli.

jedna z tablic na cokole pomnika ...

 

Ludu Boży, ludu powołany w Chrystusie do świętości, przychodzę tutaj, ażeby wraz z tobą świętować świętość twojej córki, to jest moja wielka radość, dziękuję wam, że się mogłem na was napatrzeć.

 

Raduję się, że mogę być z wami. Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż  potoków. Doznawałem wiele gościnności. I jest mi bliski ten Kościół.

 

Tak więc święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka , świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, dla nas i dla naszego zbawienia. To znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, którą człowiek ma wobec Boga.

 

Raduję się, że mogę być z wami. Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż  potoków. Doznawałem wiele gościnności. I jest mi bliski ten Kościół.

 

 

Poprzez postać Karoliny Błogosławionej córki tego kościoła, przypatrujcie się bracia i siostry powołaniu waszemu poprzez wszystkie pokolenia, które Boża opatrzność związała z waszą ziemią … z tą piękną ziemią, z tą trudną ziemią…

 

Tarnów – Katedra - Eucharystia

 

Dlaczego artysta przedstawia papieża w szatach liturgicznych – w ornacie? Tak ubrany kapłan sprawuje Mszę św.

Artysta w ten sposób podkreślił, że Ojciec święty niesie nam i wskazuje na Eucharystię jako Boży dar dla człowieka.

Zrozumiemy gest wyciągniętej prawej ręki w kierunku sceny ukrzyżowania, a jeszcze bardziej, gdy wejdziemy do katedry. Za tą ścianą jest kaplica z wystawionym Najświętszym Sakramentem, gdzie trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tarnów - Katedra

Uczennice przeprowadzają wywiad na temat fresku ściennego przedstawiającego Jana Pawła II w gronie świetych i błogosławionych z ziem polskich.

W sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie...

Wymowny jest pomnik Ojca świętego w Dębicy. Ornat z Świętymi Piotrem i Pawłem nawiazuje do poczatków chrześcijaństwa. Ojciec święty niesie naukę Apostołów współczesnemu światu. Postaci Świętego Wojciecha i Świetego Stanisława Biskupa i meczennika - każą nam myśleć o początkach chrześcijaństwa w Polsce. Artysta umieścił u podnóża pomnika słowa ""WSTAŃCIE CHODŹMY" - słowa te mobilizują nas do naśladowania Chrystusa w trosce by zwyciezało dobro i prawda...

Pomnik Jana Pawła II w Dębicy

Święty Piotr

Święty Paweł

Święty Wojciech

Święty Stanisław bp. męczennik

Nie tylko scenariusz o JP II i wartościach jakie w czasie swojego pontyfikatu odkrtwał przed nami był przedmiotem naszego zainteresowania. Głębokie przeżycia towarzyszyły nam w czasie Mszy św w kościele w Zabawie, gdzie ołtarz usytuowany jest na relikwiach bł. Karoliny.

 

Po Mszy Św. DROGA KRZYŻOWA szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Mszy św przewodniczyli i rozważania przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej poprowadzili kierownicy i przedstawiciele KSM. Dołączyliśmy do grupy 200 - 300 osób z KSM. Niezapomniane wrażenie robi chata, którą zrekonstruowano na fundamentach rozwalonego domu rodziny Kózków. Tylko część drewa z dawnego domu stanowi substancję obecnego, pobudowanego dla utrwalenia pamięci o warunkach w jakich Karolina wzrastała do świętości. Podróż autokarem bogato uposarzonym, specjalnie urządzony na dalekie trasy wycieczkowe, również był dla nas satysfakcją. Piosenka także, jak również nagranie film z bogatym komentarzem o miejscach związanych z życiem i męczeńską śmiercią Bl. Karooliny, również podbudował nas do lepszego przeżycia kontaktu na żywo z tymi miejscami. Kilka zdjęć niech przybliży nam zrozumienie powyższej relacji.

Przez inne lata o tej porze już były noce mroźne, kwiaty wymarzły, a pszczoły już nie opuszczały uli...

w Gręboszowie

W kościele w Gręboszowie

Zabytkowa ambona w kościele gręboszowskim

zgromadzeni przy pomniku JP II

Wsłuchani w słowa komentarza o ks. Piotrze i jego uczniu Henryku, których uczcił J.P. II.

Komentarz

nasz autokar

Na koniec spotkanie z ks. proboszczem gręboszowskim - ks. Wiesławem. Bóg zapłać za pamiątkowe obrazki i otwarcie tak naczas kościoła.

Tak mały stan wody w rzece Dunajec, notują ponoć kroniki ok. 300 lat temu...

Miejsce chrztu Bł Karoliny

Wnętrze świątyni w Radłowie - fragment

Fragment zabytkowych murów kościoła z 1337 r. (to była cegła ...)

Tablica pamiątkowa...

Przygotowanie melodii - podkładu muzycznego do nagrania. Wielka prowizorka, ale udana...

... i tak powstaje prezentacja ...

komentarz - wszyscy zasłuchani ...

Z Radłowa udajemy się do Zabawy. Po wybudowaniu kościoła w Zabawie, Karolina całym sercem oddaje się organizowania życia religijnego w wydzielonej z parafii Radłów, nowej parafii Zabawa, do której przynależała też Wał - Ruda. W zabawie zastaliśmy gromadzącą się młodzieżz KSM z duszpasterzami. Dołączamy się do Mszy św koncelebrowanej. Zespół młodzieżowy przed Mszą św od 9.30, przez pół godziny występuje z koncertem muzyki religijnej. W homilii kaznodzieja przywołał ewangeliczną przypowieść o soli. Tak jak Bł. Karolina była solą nadającą "smak" życiu w swoich czasach,  - zresztą ciągle spełnia rolę "SOLI" także dzisiaj,-  podobnie my mamy być solą ziemi w Kościele dla współczesnego świata. Taką rolę spełnia KSM.

Kilkanaście minut - czasu wolego przeznaczamy na zwidzenie "stodoły", w zasadzie jest6 to muzeum, a jednocześnie miejsce na czs niepogody, gdzie mozna zasiaść do stołu, posilić się ciepłym daniem, aby nabrać sił do dalszego pielgrzymowania.  Piękna pogoda, pozwoliła także skorzystać z atrakcjii jakie są przygotowane w pobliżu dla uczniów, czy rodzin z dziećmi.

Bezpośrednio po Mszy św. udajemy się do Wał - Rudy na miejsce urodzin, i męczeństwa Bł. Karoliny.

"Bł. Karolina" - wystawa, tu można oglądać pamiatkowe zdjęcia

Wnętrze pomieszczenia z wystawą...

Stodoła - jest tu podium, mogą występować zespoły, śpiewać chóry itp...

eksponaty w muzeum - w stodole (fragment)

w stodole c.d.

chwila na rozrywkę...

Msza św. - ksieza koncelebransi ...

Prezbiterium kościoła w Zabawie

Msza św.

Wał - Ruda. Korzeniów nasza parafia - przylega do ściany lasu... Podobnie Wał - Ruda - zaplecze wioski stanowią lasy. Tak bylo za czasów bł. Karoliny i tak jest dziś.

Tu spotykamy rekonstrukcję domu Bł. Karoliny. Tu przeżywamy DROGĘ KRZYŻOWA, umieszczoną wzdłóż ścieżki, którą żołnierz rosyjski uprowadził karolinę. Ostatnia stacja jest na miejscu jej męczeństwa.

Kaplica na miejscu, gdzie dawniej była stajnia...

Łóżko przy którym Karolina modliła się, długo, długo, gdy inni już spali.

Rekonstrukcja domu Kózków /za życia Karoliny dach był kryty strzechą z słomy/.

Wychodzimy na Drogę Krzyżową ...

Stacje naznaczone są krzyżami....

W tle grusza licząca pobnad 200 lat. Tu Bł. Karolina gromadziła dzieci na lekturę Pisma Św. i życiorysów świętych ...

Droga krzyżowa ... scena z bł. Karoliną

W lesie... Tylko dzięki dobremu nagłośnieniu, wszyscy mogą brać udział w rozważaniach i modlitwie...

Miejsce męczeństwa Bł. Karoliny...

Wracamy w modlitewnym skupieniu...

dopiero teraz jest chwila na smaczny gorący bigos...

Podziękowanie kustoszowi sanktuarium - ks. Zbigniewowi, naszemu rodakowi...

? !

Nie wszystko da się przeliczyć od minuty do minuty... Już w Zabawie myślimy o różańcu i Mszy Sw. w kościele w Korzeniowie. Chociaż zostało wiele do zobaczenia, wsiadamy w autokar i pospieszamy do Tarnowa, znowu dzięki wyposażeniu autokaru w monitory, z płyty ogladamy film i dowiadujemy się o miejscu beatyfikacj Bł. Karoliny. Gdy zajedziemy już na miejsce z wiekszą uwagą i świadomością bedziemy przeżywać pielgrzymkę.

Tarnów był ostatnim etapem naszej pielgrzymki. Tu stanęlismy na miejscu beatyfikacj Bł. Karoliny.

Kościół p.w. Bł. Karoliny upamiętnia miejsce beatyfikacji.

Przed pomnikiem JP. II. Nasza pielgrzymka zapoznaje sie z historią tego miejsca...

W drodze powrotnej ....

Litania do Błogosławionej Karoliny....Kyrie elejson. Chryste elejson, Kyrie elejsonChryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nasOjcze z nieba Boże zmiłuj się nad namiSynu Odkupicielu świata Boże zmiłuj się nad namiDuchu święty Boże zmiłuj się nad namiŚwięta Trójco jedyny Boże zmiłuj się nad namiŚwięta Maryjo - módl się za namiBłogosławiona Karolino - módl się za namiMęczennico w obronie czystościApostołko Krzyża ChrystusowegoCzcicielko Różańca świętegoŚwiadku EwangeliiWzorze żywej wiaryKwiecie polskiej ziemiTroskliwa opiekunko świątyniNauczycielko prawdziwej pobożnościNiestrudzona w posłudze bliźnimPrzykładzie poszanowania rodzicówGorliwa nauczycielko dzieciStrażniczko kościoła domowegoPrzykładzie pracowitościPrzykładzie uczciwościApostole dobrociWrażliwa pocieszycielko skrzywdzonychŚwiatło dla zagubionychWzorze szczerej przyjaźniPatronko ciężkiej pracy rolnikówPatronko młodzieżyPrzewodniczko w drodze do świętościPrzez zasługi Błogosławionej Karoliny - prosimy Cię PanieO wytrwanie w wierzeO posłuszeństwo słowu BożemuO mądrość w podejmowaniu życiowych decyzjiO właściwe wykorzystanie darowanych nam talentówO umiejętność dostrzegania dobraO pokrzepienie w trudnych chwilach życiaO pocieszenie w smutkach i udrękachO siłę ducha w chwilach zwątpieńO męstwo w znoszeniu cierpieniaO wrażliwość sumieniaO wierność Bogu, bliźnim i sobieBaranku Boży, który gładzisz grzechy świata - przepuść nam PanieBaranku Boży, który gładzisz grzechy świata - wysłuchaj nas PanieBaranku Boży, który gładzisz grzechy świata - zmiłuj się nad namiMódl sie za nami Błogosławiona Karolino - abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.Módlmy się.Wszechmogący, miłosierny Boże. Ty w bł. Karolinie dziewicy i męczennicy zostawiłeś nam świetlany przykład umiłowania modlitwy, czystości i pracy, spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy na ziemi naśladowali jej cnoty i razem z nią radowali się wieczną nagrodą w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.  /Źródło - Internet/

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
9711

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Piątek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Piątek Męki Pańskiej

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk