Jesienne dni, wcześnie zapada zmrok. Zagwarantowanie warunków bezpieczeństwa poruszania się na drodze - za dnia, jest związane z przesunięciem Mszy św. z godz. 18.00 na godz. 17.00. Pół godziny przed Mszą odmawiamy różaniec.

Wedle dawnej tradycji był to czas licznego udziału wiernych w tych nabożeństwach. Znaczącą grupę stanowią zwykle uczniowie. Czy w tym roku tradycja ta znajdzie przedłużenie? Liczne róże różańcowe ojców i matek powoli się wykruszały i w tej chwili od kilku lat odbudowujemy świadomość potrzeby modlitwy w grupach. Z okazji I komunii św. rodzicom proponowana jest przynaleźność do Róż różańcowych. Część - chociaż większość wyraża zgodę - część tylko podejmuje wytrwale modlitwę systematycznie. "Ważność" innych prac angażuje tak czas i siły, że na modlitwę już brakuje systematyczności.  Jest to jakiś znak czasu...

 

Prawdopodobnie taka postawa rodziców i inne czynniki oddziaływuje na dzieci. Uczniowie dość chętnie podejmują modlitwę różańcową w klasowych grupach różańcowych. Są animatorzy klasowi, są zmiany tajemnic co tydzień na katechezie, są losowane obrazki z nazwiskami kolegów i koleżanek za których się modlą nawzajem. Uczniowie podejmują też modlitwę za Misje i misjonarzy. Modlą się w różnych aktualnych intencjach...

 

Przychodzi czas u niektórych uczniów, że nie podejmują systematycznie z głębokim zrozumieniem wartości modlitwy różańcowej, i modlitwę opuszczają. Nie zawsze zmieniają tajemnice, nie zawsze wiedzą za kogo się podjęli modlitwy. Taka jest rzeczywistość. Kiedy nadchodzi miesiąc modlitwy różańcowej - październik, jest okazja do przemyśleń na ten temat i w domu z rodzicami i osobiście.

Klasowe koło różańcowe: Modlimy się za siebie nawzajem; modlimy się za misjonarzy, modlimy się w różnych intencjach

Klasa III Gimnazjum

Różaniec rodziców za dzieci : Parafia św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku

farapuck.pl/?page_id=184

Dzieło modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci rozpoczęło się 8 sierpnia ... katolickiej (przede wszystkim w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego), ...

Kl. II Gimnazjum

W parafii naszej istnieją 3 róże skupiające rodziców modlących się za swoje dzieci. Poniżej podane informacje zostały wzięte ze strony: www. rozaniecrodziców.pl   Tam też więcej informacji. Zachęcam do tworzenia kolejnych grup, by płaszczem ochronnym okryć dzieci swoje i innych.

Klasa IV

Powstanie różańca rodziców

Dzieło modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci rozpoczęło się 8 sierpnia 2001 roku w trakcie rekolekcji wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej MARANA THA z Gdańska. Dzieło to ma na celu propagowanie modlitwy różańcowej rodziców i powstawania grup modlitwy różańcowej opartej o schemat Żywego Różańca, gdzie rodzice tworzą żywe róże modlitwy za dzieci.

Po jakimś czasie jako rodzice zaczęliśmy obserwować różne pozytywne skutki działania tej modlitwy i dzielić się tym dobrem, mówić innym o zbawiennych skutkach modlitwy rodzicielskiej. Tak zaczęły powstawać nowe róże. Obecnie wiemy już o około czterdziestu kilku różach i powstających nowych. Dzieło się rozszerza bardzo dynamicznie.

Wspólnota Marana Tha jest katolicką wspólnotą modlitewno-ewangelizacyjną działającą przy parafii katedralnej pod wezwaniem Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie, ma ona charakter nieformalny i znajduje się w nurcie Odnowy w Duchu Świętym .

Celem wspólnoty jest nowa ewangelizacja, do której wzywał papież Jan Paweł II, oraz katechizacja dorosłych w parafii. Szczególną wagę w działalności wspólnoty przykłada się do pogłębiania znajomości Słowa Bożego, teologii katolickiej (przede wszystkim w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego), regularnych spotkań z Chrystusem w sakramencie Eucharystii i pojednania.

Msza św. dla wspólnoty jest odprawiana w kościele św. Jakuba w Oliwie, ul. Cystersów, w każdy wtorek o godz. 18:30. Wspólnota organizuje również kursy ewangelizacyjne – rekolekcje dla dorosłych weekendowe (każdy pierwszy weekend miesiąca).

Dzieło prowadzone jest przez jednego z animatorów wspólnoty. Opiekunem wspólnoty jest ksiądz prof. Andrzej Kowalczyk Więcej o wspólnocie pod adresem:www.marana-tha.pl

Klasa V

W czasie modlitwy (pieśń)

Co należy zrobić aby uczestniczyć w takiej róży? Jak ją założyć?

1. Zadeklarować się że będzie się odmawiało jedną, wyznaczoną dziesiątkę różańca dziennie (Ojcze nasz, Zdrowaś… x10, Chwała ….) w intencji jw. dla własnych dzieci i dzieci każdej z tych osób które uczestniczą w róży. – ma to być modlitwa z wiarą – patrz List apostolski Ojca Św. Jana Pawła II “Rosarium Virginis Mariae”. Modlimy się u siebie w domu.

2. Po upływie miesiąca następuje zmiana tajemnic różańcowych tj. przesuwamy się o 1 do przodu; np. jeśli odmawiałem 1 radosną, to za miesiąc 2 radosną, a w kolejnym 3 -cią itd., zgodnie z następstwem Różańca św. Osoba która odmawia 1. tajemnicę radosną odmawia również początkowe modlitwy różańca tj. Wierzę w Boga…, Ojcze nasz … ; 3 x Zdrowaś …( o wiarę, nadzieję i miłość) i Chwała Ojcu

3. Zgłosić się do inicjatorów tego dzieła i zapoznać z zasadami – podając kto się będzie modlił, za kogo, i adres lub inny sposób kontaktu np. telefon). Można również przyjąć na siebie odpowiedzialność za moderowanie takiej róży(dla moderatora takiej róży). Zaproponować Świętego patrona róży. Dbać o swój rozwój duchowy i mówić o tym dziele innym, zachęcać innych do takiej właśnie formy modlitwy za dzieci.

Klasa VI

Co uzyskujemy z powodu uczestnictwa w takiej róży?

1. Dajemy najpiękniejszy prezent naszym dzieciom – i to codziennie – wszystkie łaski związane z odmawianiem różańca w róży (wiele, wiele łask) – pełniej wypełniamy 4 przykazanie.

2. Pewność że zawsze, każdego dnia ktoś modli się za moje dzieci, nawet wtedy gdy sam zapomnę – jeśli nikt nie zapomni to codziennie za nasze dzieci odmówiony jest cały różaniec!.

3. Rozwój naszej osobistej modlitwy, często też rodzice podejmują wspólnie modlitwę za dzieci, jest to okazja do rozpoczęcia wspólnej modlitwy w rodzinie. ( jak najbardziej zalecane i bardzo owocne!)

...jesień...

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
7877

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Czwartek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Czwartek

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk