19:06 Mamy nowego papieża! Z komina zamontowanego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się biały dym! Nazwisko następcy Benedykta XVI poznamy już wkrótce.

Biały dym / AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI / źródło - Internet/

Kard. Bergoglio papieżem. PAPIEŻ Z ARGENTYNY. PIERWSZY PAPIEŻ SPOZA EUROPY

Kardynał Bergoglio z Ameryki Południowej został wybrany nowym papieżem. Wyboru dokonało konklawe 13 marca 2013 roku. Nowy papież przyjął imię Franciszek. Historyczny wybór - to pierwszy papież z Ameryki Południowej. I jeden z niewielu, który swoją posługę kapłańską rozpoczął w zakonie.

Jorge Mario Bergoglio jeszcze jako kardynał. /źródło - internet/

- Bracia i siostry, dobry wieczór! - zaczął nowy papież swoje pierwsze wystapienie. I już było wiadomo, że nie będzie to zwykły pontyfikat. - Zdaje się że moi bracia kardynałowie znaleźli papieża prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie.

- Chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emerytowanego, Benedykta XVI - powiedział Franciszek I, po czym zaczął odmawiać "Ojcze Nasz".

Po odmówieniu modlitwy powiedział: - Zacznijmy ten wspólny szlak - biskupa i ludu. Dajmy świadectwo milości i wzajemnego zaufania. Módlmy się jedni za drugich i za cały świat. By było wielkie braterstwo.

- Chcę was o coś poprosić. Proszę byście Pana poprosili o wstawiennictwo dla mnie, o błogosławieństwo dla waszego biskupa. Razem w ciszy pomódlcie się za mnie - mówił Franciszek I, po czym schylił nisko głowę. Następnie udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi".

- Bardzo dziękuję za to, jak mnie przyjęliście. Módlcie się za mnie i szybko się zobaczymy. Módlcie się do Matki Boskiej ażeby zachowała Rzym. Dobranoc. Wszystkiego dobrego - zakończył swoje pierwsze wystąpienie nowy papież.

Kim jest nowy papież?

Franciszek I, Jorge Mario Bergoglio ma 76 lat. Z pochodzenia Włoch. Arcybiskup Buenos Aires od 1998 roku, od 2001 roku kardynał. W latach 70. był prowincjałem argentyńskiej prowincji jezuitów.

Znany ze skromności (stąd komentatorzy spekulują, że jego imię nawiązuje do św. Franciszka z Asyżu). Agencje podkreślają, że nawet będąc kardynałem nie korzystał z limuzyny, ale jeździł komunikacją miejską lub rowerem. Nie mieszkał w okazałej rezydencji biskupiej, ale w skromnym mieszkaniu. Zagraniczne media informują, że nie korzystał ze służby, ale np. sam przygotowywał sobie posiłki. Gdy dowiedział się o nominacji kardynalskiej, poprosił rodaków, by zamiast towarzyszyć mu w podróży po purpurowy kapelusz do Rzymu, pieniądze, które mieli wydać na bilety lotnicze przekazali biednym. Sam zresztą ich odwiedzał, m.in. tych ze slamsów Buenos Aires.

Ciekawostką jest, że nowy papież nie wstąpił do seminarium po ukończeniu szkoły średniej, ale najpierw skończył zwykłe studia - chemię na Uniwersytecie w Buenos Aires. Nie jest też zwykłym księdzem, tzw. diecezjalnym, ale zakonnikiem - jezuitą.

Dym nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się tuż po godz. 19. Po krótkim wahaniu, gdy stało się jasne, że ma kolor biały, tłum na Placu św. Piotra zareagował entuzjazmem. Po ponad godzinie w loggi bazyliki św. Piotra ukazał się kardynał - protodiakon Jean - Louis Tauran.

Protodiakon kardynał Jean Louis-Tauran

Św. Franciszek Ksawery

Św. Franciszek z Asyżu

Św. Franciszek Salezy

Święty Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182[1]w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu[2]) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także: klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.

Święty Franciszek z Asyżu,

Święty Franciszek Ksawery, właśc. Francisco de Jaso y Azpilicueta (ur. 7 kwietnia 1506 na zamku Xavier w Nawarrze, Hiszpania, zm. z 2 na 3 grudnia 1552 na wyspie Shangchuan Dao u wybrzeży Chin) — prezbiter, jezuita, misjonarz, święty katolicki zwany apostołem Indii. …Był synem Juana de Jasu, doktora uniwersytetu bolońskiego, prezydenta Rady Królewskiej Nawarry. Podczas studiów w Paryżu poznał bł. Piotra Favre'a, a za jego pośrednictwem - Ignacego Loyolę.

Święty Franciszek Ksawery,

Święty Franciszek Salezy(ur. 21 sierpnia 1567 w Thorens-Glières, zm. 28 grudnia 1622 w Lyonie) – francuski teolog i filozof, przedstawiciel humanizmu, założyciel Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sióstr Wizytek), święty katolicki, doktor Kościoła i biskup Genewy.

Święty Franciszek Salezy // Teksty i zdjęcia z Internetu//