PREZENTACJA PALM, w ramach tradycji szkolnej na temat ZWYCZAJE WIELKANOCNE.

ZSP Korzeniów.11.04.2014.

 

Scenariusz

 

Stolik. Przy stoliku siedzi /Ania Lipa /  …czyta książkę…

Wchodzi /Dominik Lipa/i mówi …

Dominik - Siedzisz i czytasz, jak bł. Karolina Kózkówna….

Ania - Jeszcze godzinę temu robiłam palmę, bo w niedzielę idę na sumę, wezmę udział w procesji z palmami…

Dominik - Jasiek, od wujka Antka, mówił, że on nie idzie na sumę, bo będzie długo w kościele.

Ania - A nie ma palmy?

Dominik- Mówił, że z palmą pójdzie siostra.Jasiek uważa, że już jest za dorosły i wstydzi się iść z palmą.

Ania- Pokaż Jaśkowi tę książkę, to zmieni zdanie. Historia Niedzieli Palmowej jest bardzo ciekawa.

Dominik - Ja o Niedzieli Palmowej znalazłem dużo wiadomości w Internecie…

Ania - Ja też przeglądałam Internet … o! – tu mam zaznaczone kilka stron… Zobacz - wszyscy ewangeliści opisują uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

 

Dominik - Zwróciłaś uwagę, że w Ewangelii Św. Mateusza znajdują się słowa Proroka Zachariasza: Oto Król twój przychodzi do Ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy.

520 lat przed Chrystusem, prorok Zachariasz widział, jakby z daleka, wjazd Jezusa do Jerozolimy. To niezwykły dar od Boga widzieć i znać wydarzenia, które będą w przyszłości.

 

Ania-  Ewangelista Mateusz opisuje, że Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku. Tak się spełniła zapowiedź proroka Zachariasza:  W Ewangelii Św. Mateusza czytamy: - Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił.  Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich.  A ogromny tłum słał swe płaszcze na drodze, inni obcinali gałązki z drzew i ścielili na drodze. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! 

 

Posłuchaj, jak te słowa pięknie śpiewa chór: Śpiew Hosanna z nagrania…

 

Prowadzący:

Od wielu lat w naszej szkole przed świętami wielkanocnymi poznajemy różne zwyczaje związane z tym świętem. Dzisiaj chcemy zapoznać się z historią Niedzieli Palmowej. Stąd pierwszy raz w naszej szkole uczestniczymy w prezentacji palm, z którymi w niedzielę będziemy uczestniczyć w uroczystej procesji. Gratuluję wszystkim pięknych palm. Prezentacja będzie w dwóch grupach. Grupa I – najmłodsi do III klasy włącznie. II Grupa  to pozostałe klasy szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne.

 

Wchodzi I grupa z palmami przy śpiewie wszystkich zebranych: Chrystus królem; Chrystus wodzem; Chrystus, Chrystus, władcą nam. (3x). Wszyscy na tę chwilę wstajemy.

 

Do stolika dołącza się /Martyna Szewc/

 

Martyna - Co ja tu widzę, co ja tu słyszę! Scena ta przypomina mi opis świętego Mateusza Ewangelisty. Tyle dzieci z palmami i śpiewy dla uczczenia Pana Jezusa…

Ania- Od początku chrześcijanie w Palestynie otaczali czcią miejsca w których przebywał Jezus. W tych miejscach budowano kościoły. To samo co czynił Jezus odtwarzali chrześcijanie w Jerozolimie. Od Góry Oliwnej wyruszała procesja; brali w niej udział rodzice z dziećmi a także dorośli. Biskup, lub patriarcha zasiadał na osiołku – tak jak Jezus – i przy śpiewie HOSANNA wjeżdżał do Jerozolimy…

Dominik- Ale pierwsi chrześcijanie byli prześladowani zarówno ze strony faryzeuszów, jak też ze strony cesarzy rzymskich, którzy czcili wielu bogów.

Ania- To prawda. Ale chrześcijanie gromadzili się potajemnie, w ukryciu, na wspólne modlitwy, czytali Pisma Apostołów. A także Pismo Święte Starego Testamentu. Kapłani sprawowali  Eucharystię. Tak było do Edyktu mediolańskiego.

Martyna  -Edykt wziął nazwę od miasta Mediolan. Ogłoszony wspólnie przez cesarza zachodniej części Imperium Rzymskiego  - Konstantyna Wielkiego; oraz cesarza wschodniej części  - Licyniusza w 313 r. w Mediolanie.  Edykt ten zaprowadzał wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim. Od tej pory chrześcijanie bez przeszkód mogli wyznawać swoją religię. 

 

Wchodzi II grupa z palmami przy śpiewie wszystkich zebranych: Chrystus królem; Chrystus wodzem; Chrystus, Chrystus, władcą nam. (3x). Wszyscy na tę chwilę wstajemy.

 

 

Do stolika dołącza się kolejna osoba - /Radosław Tylec/

 

Ania- witaj  Radku

Radek  - widzę, że nie próżnujecie

Dominik-  Dzielimy się wiadomościami na temat Niedzieli Palmowej…

Radek  - Ja ten sam temat opracowuję. Jeżeli pozwolicie, to przeczytam wam pierwszy opis Niedzieli Palmowej po edykcie mediolańskim.

Martyna  - To bardzo ciekawe – tylko nie przedłużaj…

Radek  - Kiedy chrześcijanie uzyskali wolność, do Ziemi Świętej zaczęły ściągać liczne pielgrzymki na te miejsca, gdzie Pan Jezus działał, czynił cuda. Jedna z niewiast, o imieniu Egeria, która pod koniec IV wieku, brała udział w takiej pielgrzymce i opisała to wszystko co przeżyła. Zachował się jej opis także z Niedzieli Palmowej… między innymi czytamy w tym opisie:"Cały lud i biskup schodzą pieszo ze szczytu Góry Oliwnej... Wszystkie tamtejsze dzieci, nawet takie, które jeszcze chodzić nie mogą..., trzymają gałązki - jedne palm, inne oliwek - prowadzą biskupa w ten sposób, jak wówczas prowadzono Pana. I tak idą wszyscy pieszo ze szczytu góry do miasta".

Ania- Również z IV wieku zachowała się katecheza Św. Cyryla Jerozolimskiego, w której to

katechezie czytamy, że w wieku czwartym (IV) istniało jeszcze w dolinie Cedronu drzewo palmowe, z którego lud zrywał niegdyś gałązki, ścieląc je pod stopy Jezusa Chrystusa, przy triumfalnym Jego wjeździe do Jerozolimy, stolicy Dawidowej.

Martyna  - Z zachowanych dokumentów wynika prosty wniosek, a mianowicie, że zwyczaj procesji z palmami bierze początek z Jerozolimy.  Tylko, że u nas ani drzewa palmowe nie rosną ani drzewa oliwkowe.

Ania-  To prawda. Chrześcijaństwo rozszerza się na północ. Frankowie przyjmują chrzest pod koniec V wieku, Niemcy w wieku VII. Klimat na tych terenach jest umiarkowany.  Tu palmy, ani  oliwki nie rosną. Gałązki palmowe zastępują gałązki z miejscowych drzew. Gałązki z rozwijającymi się zielonymi liśćmi, mają przypominać nowe życie, które rodzi się na wiosnę, a w odniesieniu do Jezusa – zmartwychwstanie, do którego jesteśmy powołani. Najczęściej były to gałązki wiklinowe.

Radek - Wnet po przyjęciu chrześcijaństwa w Polsce wszedł także zwyczaj procesji z palmami. W wieku XI został wprowadzony w Kościele obrzęd święcenia palm.

 

Ania-  Jak to pięknie. Przy okazji wspomnimy  CHRZEST POLSKI.

Sięgając początków powstania państwa Polskiego wysłuchajmy pierwszego hymnu narodowego Polski – Bogurodzica. / – nagranie – wstajemy/

 

Bogurodzica: - Hymn

 

Ania-  Symbolika Niedzieli Palmowej w ciągu wieków  była odczytywana w coraz to nowym świetle.

W Starożytności chrześcijańskiej Ojcowie Kościoła odczytywali znaki w wymiarze duchowym, i tak – Oślica uosabiała lud wybrany, z dawna chodzący w jarzmie Prawa Bożego. 

Oślę, „na którym jeszcze żaden z ludzi nie siedział (Mk 11,2) – to pogaństwo nieujarzmione dotychczas. Niebawem rozstrzygną się ich losy.

Za wzgardę Mesjasza odrzuceni będą Izraelici, których miejsce zajmą poganie, przeobrażający się w ręku Boga w powolnych Mu i wiernie oddanych synów.

 

Dominik-Od chwili wprowadzenia w Kościele obrzędu poświęcenia palm, zaczął wytwarzać się zwyczaj, że poświęcone gałązki zanoszono do domów i przechowywano dla uproszenia błogosławieństwa Bożego dla domu, rodziny i zagrody.

Rolnicy do dziś z gałązek palmy robią krzyżyki i zatykają je na polach, prosząc Boga o szczęśliwe urodzaje.

 

W liturgii natomiast, z gałązek palmowych, które się spala, uzyskuje się popiół na Środę Popielcową do posypywania głów popiołem.

 

Martyna -W Pol­sce Nie­dzie­la Pal­mo­wa na­zy­wa­na była też Nie­dzie­lą Kwiet­ną, bo zwy­kle przy­pa­da w kwiet­niu, kiedy po­ka­zu­ją się pierw­sze kwia­ty. W tym dniu po sumie od­by­wa­ły się w ko­ścio­łach przed­sta­wie­nia pa­syj­ne. Za cza­sów króla Zyg­mun­ta III ist­nia­ły zrze­sze­nia ak­to­rów-ama­to­rów, któ­rzy w roli Chry­stu­sa, Kaj­fa­sza, Pi­ła­ta i Ju­da­sza cho­dzi­li po mia­stach i wio­skach i od­twa­rza­li mi­ste­rium męki Pań­skiej. Naj­le­piej i naj­wy­staw­niej or­ga­ni­zo­wa­ły ten ro­dzaj przed­sta­wie­nia klasz­to­ry. Do dziś pa­syj­ne mi­ste­ria lu­do­we od­by­wa­ją się w każdy Wiel­ki Ty­dzień w Kal­wa­rii Ze­brzy­dow­skiej.

 

Radek - Warto na koniec zauważyć szczególną interpretację nowego życia, która kryje się w symbolu gałązek palmowych.

 

Od 1986 r. z inicjatywy Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. 

 

W dzieciach i młodzieży - żywych gałązkach Kościoła - widzi papież wiosnę i nowe życie w Kościele.

Widzi dalszą ewangelizację narodów i życie zgodne z przykazaniami ustanowionymi przez Boga, a w ten sposób także szczególną odnowę świata.

 

Dlatego co roku w Niedzielę Palmową w diecezjach całego Kościoła w świecie, gromadzi się młodzież, aby pod przewodnictwem biskupa rozważać mękę i śmierć Jezusa, a także miłosierdzie, jakie Bóg w Chrystusie Jezusie – swoim Synu, ukazał światu. 

 

W ten sposób przygotujemy się do świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa.

 

Ania  - Jeszcze raz wróćmy myślą do opisu uroczystego wjazdu do Jerozolimy przez św. Mateusza, a nawet dalej, do proroka Zachariasza, który zapowiedział uroczysty wjazd Zbawiciela do Jerozolimy – śpiewając:

 

 

Chrystus królem; Chrystus wodzem; Chrystus, Chrystus, władcą nam. (3x). Wszyscy na tę chwilę wstajemy.


Opracowanie: Ks. Roman Deszcz

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
6873

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Piątek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Piątek Męki Pańskiej

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk