Zmarł ks. Franciszek Ozorka – były proboszcz parafii Lisia Góra

W dniu 19 stycznia 2011 r. zmarł ks. Franciszek Ozorka, były proboszcz parafii Lisia Góra. Wprowadzenie ciała śp. ks. Franciszka do kościoła parafialnego w Lisiej Górze w piątek (21 stycznia) o godz. 15.00. Msza św. pogrzebowa w sobotę (22 stycznia) o godz. 11.00, a po niej złożenie Ciała na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ks. Franciszek Ozorka urodził się 9 stycznia 1931 roku w Niedzieliskach, jako syn Jana i Marii z d. Czachor. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku i zdaniu egzaminu dojrzałości w 1950 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1955 r., w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował najpierw w parafii św. Józefa w Tarnowie – od 23 stycznia 1957 roku. Kolejną parafią, w której pełnił posługę wikariusza, była parafia w Gorlicach – od 15 lipca 1958 roku. W czerwcu 1963 r. został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie od stycznia 1968 kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. W dniu 10 czerwca 1971 sfinalizował je obroną doktoratu na temat: Il problema dell’obiezione di conscienza. Po powrocie do diecezji został mianowany prefektem i wykładowcą teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym. Ponadto zostały mu powierzone obowiązki referenta wydziału duszpasterstwa ds. małżeństwa i rodziny oraz referenta duszpasterstwa służby zdrowia.

W czerwca 1976 r. został zwolniony z obowiązków w seminarium duchownym oraz referenta kurii diecezjalnej. Z kolei otrzymał nominację na sędziego prosynodalnego w Sądzie Biskupim w Tarnowie.

W dniu 5 sierpnia 1978 r. został mianowany wikariuszem ekonomem a 27 września 1978 r. proboszczem parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lisiej Górze. Z powodu choroby, w dniu 2 lipca 1994 r., złożył pełniony urząd proboszcza w ręce Biskupa Tarnowskiego i zamieszkał na plebanii w Lisiej Górze w charakterze rezydenta.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 12 grudnia 1968 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 22 maja 1974 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantelleto. Ponadto w dniu 23 sierpnia 1996 r. biskup Józef Życiński mianował ks. Franciszka Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej.

Ks. Adam Nita - kanclerz

W kościele - trumna z ciałem zmarłego ks. Franciszka Ozorki