Józef Bursztyka zmarł 15.03.2015. w szpitalu w Dębicy. Pogrzeb 17.03.2015.

Przechodzimy do historii

 

Droga Rodzino zmarłego Józefa i wy wszyscy zgromadzeni na modlitwie za zmarłego Józefa.

Czas Wielkiego Postu jest czasem powagi ale też czasem nadziei. Czasem powagi, bo obserwujemy jak zło w ludzkich sercach próbuje pod pozorami prawdy i dobra wyrugować prawdziwe dobro i szczęście, które dla człowieka przygotował sam Pan Bóg.

Czas Wielkiego Postu, jest też czasem nadziei. Wraz z Jezusem przeżywamy zmaganie się w tej walce i ostateczne zwycięstwo nad piekłem, nad kłamstwem i śmiercią. Zwycięstwo, w którym każdy z nas przez wiarę, ma także udział.

Pożegnanie

 

Kto spożywa moje Ciało i pije Krew moją, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Idę do Ojca, aby wam przygotować miejsce w niebie. W domu Ojca mojego jest mieszkań wiele.

Potwierdzenie tych obietnic jakby pieczęcią potwierdza Jezus przez swoje zmartwychwstanie. Pamiętamy, kiedy Pan Jezus uzdrawiał, kiedy Pan Jezus odpuszczał grzechy, kiedy Pan Jezus zrobił bicz ze sznurów i przepędził przekupniów ze świątyni, wówczas cała starszyzna żydowska przystąpiła do Jezusa z zapytaniem, jakim znakiem wykażesz się, jakim prawem to czynisz? Jezus wówczas odrzekł: zburzcie tę świątynię, a ja w trzy dni ją odbuduję.

Odrzekli Żydzi – czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty w trzech dniach ją obudujesz? I zlekceważyli Jezusową zapowiedź. Ewangelista zaraz dodaje, a Jezus mówił o świątyni swojego ciała… Kiedy zatem Jezus zmartwychwstał uczniowie przypomnieli sobie te słowa i uwierzyli.

Pożegnanie

Przechodzimy do historii

 

Jezus we wieczerniku, w czasie ostatniej wieczerzy,  w żydowskie święto Paschy, kiedy to co roku świętowali Boże Miłosierdzie, dziękując za wyprowadzenie ich Ojców z niewoli egipskiej, w to największe święto uświadamiające wszystkim miłość Boga do narodu wybranego, wybrał Jezus, aby ukazać całemu światu, że Bogu zależy na zbawieniu każdego człowieka. Jezus uświadamia uczniom, że przyszedł czas wyzwolenia ludzkości z niewoli grzechu pierworodnego, z niewoli szatana z niewoli śmierci cielesnej i duchowej, jaką stanowi grzech.  Przemieni chleb w swoje Ciało, wino w swoją Krew i da spożywać uczniom, już nie baranka mięso pieczone na ogniu, ale swoje Ciało za zbawienie świata. Ponowi tą ofiarę w Wielki Piątek składając swoje Ciało i swoją Krew w ofierze krzyżowej, w ofierze posłuszeństwa Bogu, wynagradzając Adamowe nieposłuszeństwo w raju.

Przyjęcie tej ofiary potwierdza Bóg, przez zmartwychwstanie Jezusa, po trzech dniach od złożenia ciała Jezusowego w grobie…

W kośćiele

 

Trzeba nam sobie, zwłaszcza dzisiaj uświadomić, że my tą rzeczywistością zmartwychwstania żyjemy na co dzień.  Przecież po swoim zmartwychwstaniu Jezus daje nakaz misyjny uczniom swoim: idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To jest ostatnie rozporządzenie tuż przed wniebowstąpieniem. Ale przecież Jezus w dniu zmartwychwstania przychodzi wieczorem do uczniów do wieczernika i ustanawia sakrament pokuty. Tchnął na nich i rzekł: Weźmijcie Ducha Świętego, którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

To po zmartwychwstaniu także Jezus wybiera Piotra: po trzykrotnym pytaniu czy kochasz mnie, czy kochasz mnie bardziej, aniżeli ci?...  Paś owce moje, paś baranki moje.

W ten sposób Jezus spełnił daną wcześniej obietnicę. Wspomnijmy te scenę z Cezarei Filipowej: Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?”.

Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”.

Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej Opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Liturgia Słowa

Jego miłosierdzie na wieki....

 

Nowy porządek związany z odkupieniem człowieka został przekazany przez Jezusa ludzkości na całym świecie, aż do końca czasów. Jezus nie burzy porządku zbudowanego na prawie naturalnym w wymiarze doczesnym, ale ubogaca przez ustanowienie zasad życia w porządku łaski jaką dla nas wysłużył na krzyżu, dla naszego zbawienia.

Dzisiaj słyszeliśmy fragment z listu św. Pawła do Rzymian. Wiemy, że rzymianie wychowani byli w systemie prawnym. Prawo stanowione na prawie naturalnym.  Prawem tym regulowany był porządek społeczny w wymiarze doczesnym. Św. Paweł bezpośrednio nie ingeruje w prawo stanowione przez rzymian, ale pośród tych, którzy przyjęli naukę Chrystusa, którzy przyjęli chrzest, ugruntowuje porządek oparty na nauce Jezusa Chrystusa, na prawie ustanowionym przez Jezusa służącym zbawieniu duszy ludzkiej.

Chrzest jest sakramentem, który wprowadza nas w ten nowy porządek ustanowiony przez Jezusa Chrystusa: Bracia: Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Przyjmując więc chrzest zanurzający nas w śmierci, zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca.    I dalej podaje wykład porządku wniesionego przez Chrystusa:

Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy.

... a światłość wiekuista niechaj mu świeci....

 

Ukochani! Tym porządkiem, tym nowym prawem jakie przyniósł światu Chrystus żyje Kościół i przez Kościół obdarowuje tym nowym porządkiem i ubogaca coraz to nowe ludy i narody.  Tym porządkiem żyjemy jako ludzie wiary danej nam przez Boga. Tym porządkiem żył i tymi prawami nadanymi przez Chrystusa kierował się w życiu  ś.p Józef. Należał do najstarszych parafian. Urodzony w 1930 roku w miejscowości PAWŁOSIÓW.  W swojej okolicy zapoznał swoją żonę Annę. W tamte okolice po wojnie wyjeżdżali za pracą mieszkańcy Korzeniowa. Połączeni sakramentem małżeństwa zamieszkali w Korzeniowie.  Widać ukochał to nowe miejsce, które stało się miejscem zamieszkania aż do śmierci. Oprócz radości życia rodzinnego doświadczył też chwil smutnych, bolesnych. Pożegnał wcześniej syna. Zmarła mu żona. Potem wnuczka a także pochował swoją córkę. Był doświadczonym przez życie. Ale nie zniechęcał się. Nie narzekał. Był wdzięczny Bogu za los jaki przyszło mu przeżywać na naszej korzeniowskiej ziemi.  Przeżył 85 lat. W ostatnich latach wygasała powoli jego żywotność, a dni ostanie były związane z cierpieniem związanym z niewydolnością oddychania…

Dziękuję krewnym, którzy nie zostawili Józefa bez opieki. Dbali, aby miał zapalone w piecu, posprzątane, aby nie brakło mu pożywienia. Bóg zapłać. Dziękuję służbie zdrowia, wszystkim, którzy łagodzili cierpienie, do ostatnich chwil życia, za opiekę i troskę. Choć pobyt w szpitalu, nie należy do chwil oczekiwanych przez człowieka, ale jednak niesie świadomość, że nie zostajemy pozostawieni samemu sobie. Za tą opiekę Bóg zapłać.

Ś.p. Józef był przygotowany na śmierć, korzystał ze spowiedzi, z komunii świętej. Przyjął raz i drugi namaszczenie chorych. Takie potwierdzenie dał także kapelan szpitala.  Za to życie wiarą, którym ubogacał naszą wspólnotę dzisiaj dziękuję panu Józefowi.

... Jeżeli żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli umieramy, umieramy dla Pana...

... na cmentarzu ...

 

Te prawdy, które z racji pogrzebu przywołaliśmy przy trumnie ś.p. Józefa, niech będą dla nas przedmiotem refleksji i jeszcze głębszego przylgnięcia do Chrystusa, z którym złączeni jesteśmy przez Chrzest, abyśmy razem z Chrystusem dalej szli przez życie, razem z Nim umierali i razem z Nim powstali w dniu zmartwychwstania do życia i szczęścia wiecznego. Amen.


Pożegnanie ze strony Rodziny... Podziękowanie...

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
5719

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Piątek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Piątek Męki Pańskiej

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk