W piątek 20.30 - odchodzi do wieczności- po długiej chorobie, pani Maria Łączak.

W sobotę - akcja "jabłka" za pośrednictwem Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Po południu wypadek - w pobliżu samochodu policji pytam czy nie potrzebna posługa kapłana - Bogu dzięki nie - odpowiada policjant, resztę zostawiam obsłudze4 Pogotowia Ratunkowego. 

Niedziela - sprzyjająca pogoda -  Wierni od rana uczestniczą we Mszach, po południu także  - również spora frekwencja na Gorzkich Żalach. 

Niestety - wieczorem -  ok. godz. 20.00 znowu do akcji poderwana zostaje Straż Pożarna, nad Wisłoką, znowu pożar na zapleczu gospodarczym.

To takie szybkie, kronikarskie słowo z bieżących wydarzeń.  Dodajmy jeszcze zdjęcie... 

Chyba starczyło dla wszystkich.

Pani Agnieszka od początku do końca kieruje akcją. Na osobnej liście zapisuje, kto jabłka pobrał.

Szybki transport ułatwia akcję...

Pani Agnieszce i wszystkim, którzy pomogli w sprawnym rozprowadzeniu jabłek, serdeczne Bóg zapłać.

Z drogi akcję pomocy przesunięto na podwórko...

Czy nie potrzeba posługi księdza?

Bogu dzięki nie - odpowiada policjant...

Uczniowie dokumentują swoją posługę w czasie liturgii dla wiernych...

Zanim stanie uczeń/uczennica przy ambonce, wcześniej dzień, dwa dni - przygotowuje tekst... wtedy przekaz jest skuteczniejszy...

... przy zdjęciach, też trzeba wyobraźni... może tak będzie lepszy efekt?

To tyle fotografii, nie wszystkie były udane...

... za chwilę wystawienie Najświętszego Sakramentu...

Zgodnie z programem duszpasterskim, kontynuujemy rozważania na temat uczynków miłosierdzia. 

Dzisiaj zostały nam przyblizone "podróźnych w dom przyjac, i  chorych odwiedzać" na przykładzie zycia i działalności bł.  Matki Teresy z Kalkuty. ... dopełnieniem homilii było rozważanie adoracyjne.

 

 

Kak060316WPIVNiedz

Ukochani  Siostry Bracia w Chrystusie Panu.

Pochodziła z Albanii.  Rządy w kraju objęli ateiści. Zakazano wszelkiej działalności religijnej, a za jakiekolwiek przejawy takiej działalności czekała surowa kara, łącznie z pozbawieniem życia. Pragnęła zostać zakonnicą. Dopiero za granicami państwa zrealizowała swoje powołanie. Wstępuje do Instytutu Błogosławionej Dziewicy Maryi w Irlandii i została misjonarką. Tu zrozumiała jednak, że Bóg powołuje ją do poświęcenia swojego życia bezdomnym, ludziom umierającym bez żadnej opieki… Znalazła warunki odpowiadające jej odczuciu w Indiach – w mieście Kalkuta.  I tam poświęciła swoje życie biednym i ubogim. Przywołuję tu postać Matki Teresy z Kalkuty. Tak została nazwana przez ubogich i tak jest znana w całym świecie.

Indie porządek społeczny opierają na systemie kastowym.  Zaś system kastowy opiera się na wierze w reinkarnację. Reinkarnacja to  wierzenie,  że człowiek dochodzi do doskonałości przez wiele wcieleń, a na ziemi wiąże się to z mniej czy więcej komfortowymi warunkami  codziennego życia.

Tak więc ludzie zamożni, którym się dobrze powodzi – takimi się rodzą po wielu wcieleniach. Ludzie biedni, czy bezdomni są na niższym poziomie. Przez dobre życie, w następnym wcieleniu mogą się spodziewać lepszego losu.

Jeżeli bezdomny umierał na ulicy, czy sypiał na poboczu ulicy przykryty kartonem z opakowań – to nikt się tym nie wzruszał. Taki jego los w tym wcieleniu. W następnym wcieleniu znajdzie lepsze warunki do życia…

A więc  inne  kategorie moralne, rządzą życiem społecznym.                                         Matka Teresa znalazła się W Kalkucie jeszcze z ramienia swojego zakonu, i skierowana została do nauczania w szkole. W wolnych chwilach odwiedza chorych. W 1946 roku w czasie rekolekcji zrozumiała, że Bóg powołuje ją do założenia nowego zgromadzenia zakonnego.  Do posługi najbiedniejszym z biednych.  Po otrzymaniu zezwolenia od władz kościelnych na podjęcie planowanej pracy, pozostaje sama Przez rok żyje o żebranym chlebie. Doświadcza losu ludzi najbiedniejszych. W pamiętniku z tego czasu pisze: Szukając domu nadającego się na szpital, chodziłam i chodziłam do czasu, aż zaczęły mnie boleć nogi. Pomyślałam wtedy, jak bardzo oni muszą cierpieć na ciele i duszy szukając domu, jedzenia i uzdrowienia. 

Wdzięczna Bogu za codzienną posługę kapłana  – codziennie umacnia się Komunią świętą. Zaś z  Komunii  i modlitwy czerpie siłę do pracy.  Nie mając żadnych funduszy potrafi zdobyć wsparcie ludzi bogatych, którzy budują domy opieki i szpitale. Zdobywa lekarstwo dla chorych. Mając zgromadzonych ludzi szybciej i skutecznej przychodzi im z pomocą… z latami zakłada zgromadzenie zakonne Sióstr Misjonarek Miłości, poświęcające się bezdomnym i chorym, opuszczonym i biednym….

Z czasem działalnością swoją obejmuje wiele krajów świata… Gdy zmarła  po ponad 45 latach działalności wśród chorych, bezdomnych i opuszczonych, rząd Indii organizuje tej skromnej zakonnicy pogrzeb z honorami przysługującymi najwyższym osobistościom państwowym. Przy udziale przedstawicieli państw z innych kontynentów. W chwili śmierci czynnie działa  610 misji w 123 krajach (hospicja, domy dla zakażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły).

 

Podróżnych w dom przyjąć, chorych odwiedzać. Uczynki miłosierdzia względem ciała –  na przykładzie działalności Matki Teresy  -wprowadzone w praktykę życia codziennego, zdolne są dokonać rewolucji społecznej, bez przemocy, bez zmiany rządów, bez walki klas. Uczynki miłosierdzia oparte na przykazaniu miłości bliźniego niosą światu dobro  i pokój,  i są jak najbardziej odpowiadające ludzkiej naturze. Zapoznanie z tajemnicą miłosierdzia i sposobami realizacji miłosierdzia zdobywamy ze zjednoczenia z Jesusem Chrystusem. Dzisiaj będziemy tę myśl kontynuować w rozważaniu , w czasie Adoracji Najśw. Sakramentu bezpośrednio po Mszy świętej, z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Amen.

Na zapleczu gospodarczym spłonęła przybudówka...

Zapewne gospodarze w najbliższym czasie, powiedzą nam bliżej o okolicznosciach pożaru...

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
5091

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Czwartek, Wielki Tydzień
    Rok B, II
    Wielki Czwartek

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk