Porządek nabożeństw w Wielkim Tygodniu; Triduum Paschalne

Triduum Paschalne 2011 /kwiecień/

Porządek  nabożeństw w Wielkim Tygodniu – 2011r.:

Wielki Czwartek: 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej; 

Wielki Piątek: 18.00 Ceremonie Wielkiego Piątku

Wielka Sobota 21.00 Obrzędy Wigilii Paschalnej (Wielkiej Nocy Zmartwychwstania)

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego  - Msze św.: 7.00; 9.30; 15.00 

Wielki Czwartek

18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej - pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa; Adoracja do godz.21.00. (Po 21.00, po zakończeniu adoracji – możliwość spowiedzi).

Wielki Piątek

– Czuwanie przed Najśw. Sakramentem w „Ciemnicy”.. Dzieci szkolne, młodzież i dorośli - przychodzimy całymi rodzinami. Dzieci uczą się od rodziców jak prowadzić adorację. Prośba, aby wyznaczone rodziny wybrały wcześniej spośród siebie jedną osobę, lub dwie, które wcześniej przygotują treść adoracji.

Program Adoracji: 9.00 – 10.00 numery od 1-20

od 10.00 – 11.00 numery od 21- 40

od godz. 11.00 – 12.00 numery od 41-60

od 12.00 – 13.00 – numery od 61 – 80

od 13.00 – 14.00 – numery od 81- 100

od 14.00 – 15.00 – numery od 101 - do końca Korzeniowa, oraz numery z Podola

od 15.00 – 16.00 – adoracja w ciszy

od 16.00 – 17.00 – wszyscy, którzy pracowali i nie mogli uczestniczyć w adoracji we       

                               wcześniej  wyznaczonych terminach.

17.00 – 18.00  adoracja w ciszy - przybywający na ceremonie Wielkiego Piątku

18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.

Gorzkie Żale – 3 części; i  Droga Krzyżowa;  Adoracja do godz. 21.00 

21.00 – Zakończenie adoracji. (Po 21.00, po zakończeniu adoracji – możliwość spowiedzi).

Wielka Sobota

W ciągu dnia czuwanie przed Najśw. Sakramentem u Grobu P.J.

8.00 – 9.00  Rycerstwo Niepokalanej + Czciciele Krwi Chrystusa

9.00 – 10.00 Ministranci, DSM, Caritas

10.00 – 11.00 Adoracja w ciszy

11.15 – 11.45 Rodzice z dziećmi przedszkolnymi 4-5 lat, klasy zerowej „0” i klasy I szkoły podstawowej. Adorację niech poprowadzą rodzice. (Przynosimy koszyki z pokarmami do poświęcenia i zostajemy na  poświęcenie pokarmów)

11.45 – 12.00 Adoracja w ciszy.

12.00 – poświęcenie pokarmów

12.15 – 12.45  dzieci klasy II, III, IV, V, VI – szkoły podstawowej (adorację prowadzi klasa VI)

13.00 – 14.00  gimnazjum, klasa I, II, III. Adorację prowadzi  klasa III gim.

14.00 - 15.00  uczniowie szkół średnich; wcześniej przygotować tekst adoracji

15.00 – 16.00 ojcowie i matki

16.00 – 17.00 młodzież pracująca i ci z młodzieży, którzy nie mieli możliwości być wcześniej w wyznaczonych godzinach, a także dorośli, którzy nie będą mogli przyjść na ceremonie Wigilii Paschalnej i będą musieli  zostać w domu.

17.00 – 18.00 adoracja w ciszy

18.00 – 19.00 adoracja w ciszy

19.00 – 20.00 adoracja w ciszy 

20.00 – 21.00 adorują  Najśw. Sakrament gromadzący się na obrzędy Wielkiej Nocy Zmartwychwstania. .

 

21.00 – Obrzędy Wigilii Paschalnej. Zabieramy świece, będą potrzebne przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Można przynieść  korony cierniowe – będą spalone w ogniu, przed obrzędem światła. Mszą św. kończy się całość adoracji przy Grobie. Po Mszy św. procesja rezurekcyjna - ze świecami.

 

Kak210411WCzwartek.

 

Eucharystia Sakramentem miłości

 

Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

Ukochani Siostry i Bracia.

Jezus umył nogi uczniom. W ten sposób okazał im swoją miłość. Staje jeszcze raz pośród uczniów jako Nauczyciel i ten gest miłości braterskiej zadaje Apostołom jako zadanie, którego mają się nauczyć i naśladować Jezusa.

 

Dzisiaj, liturgię ostatniej wieczerzy przenosi Kościół  do świątyń na całym świecie, i sprawuje tę liturgię z udziałem wierzącego Ludu Bożego.

 

Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

 

Co to znaczy umyć nogi?

 

Spieczona słońcem ziemia, choćby to był teren skalisty, unosi spod stóp kurz i pył, który osiada na spoconych nogach wędrowców. Dlatego zwyczajem ludów wschodu jest umycie nóg po wejściu do domu. Szczególnie zanim zasiądą do stołu,  zwykle służący, a w tamtych czasach do tych posług byli obowiązani niewolnicy, umywali nogi, co przynosiło ulgę i wytchnienie dla zmęczonego drogą wędrowcy… Dla gości był to zarazem gest przyjaźni, życzliwości, miłości…

 

Przy ostatniej wieczerzy, ten gest podjęty ze strony Jezusa ma szczególną wymowę, a mianowicie nie tylko przygotowanie do uczty paschalnej, ale Jezus zapowiada i niejako daje do zrozumienia uczniom, że są powołani do dalszej drogi.

 

Jeszcze nie rozumieją tego zaproszenia do końca, tak jak Piotr, który z początku nie chce pozwolić, by Jezus umył mu nogi…

Kiedy jednak zrozumiał, że chodzi o przyjaźń i zjednoczeniu z Jezusem na przyszłość – Piotr prosi Jezusa by umył i nogi i głowę i ręce…

 

Przekaz Św. Pawła Apostoła.

Przekaz Św. Pawła Apostoła w liście skierowanym do Koryntian ukazuje nam co to znaczy umywać nogi.

 

Pisze – ja otrzymałem od Pana to, co wam przekazuję, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: < To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę…>. …

Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie.

 

Umyć nogi – w tym geście, Jezus włącza swoich uczniów w dzieło Nowego Przymierza, które rozpoczyna w Wieczerniku i będzie realizował aż do powtórnego przyjścia na ziemię.

 

Święty Paweł wybrany przez Jezusa na Apostoła, i posłany go do pogan, tak właśnie rozumie to wydarzenie, które dokonało się w wieczerniku.

 

Jezusowa ofiara miłości ma być od tej chwili pokarmem dla ludów i narodów aż do końca świata. Ofiara miłości, ma pociągać do miłości tych, którzy usłyszą o ofierze Jezusa Chrystusa. Spożywanie Ciała Pańskiego i przyjęcie Krwi Pańskiej, stanie się źródłem mocy i siły do naśladowania Jezusa.

 

Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

 

Najpierw te słowa Jezus skierował do swoich uczniów, a przez nich do tych, do których ich posłał. Święty Paweł otrzymał to samo posłannictwo z woli Jezusa już po zmartwychwstaniu.

 

Dzisiaj spadkobiercami tego zadania jesteśmy my, żyjący w XXI wieku.

 

W roku 2000 sługa Boży Jan Paweł II wprowadzał ludzkość w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej. Na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia stanął Ojciec święty przed drzwiami Bazyliki Św. Piotra i otwarł do tej bazyliki drzwi.

 

Tym gestem niejako zaprosił ludzkość XXI wieku na spotkanie z Chrystusem.               To spotkanie dzisiaj żyjących pogan, ma się dokonywać przez współczesnych uczniów Chrystusa… a tymi uczniami dzisiaj jesteśmy my. W wielu kościołach dzisiaj powtarza się w liturgii obmycie nóg dwunastu wybranym mężczyznom. Przywołana zostaje w ten sposób scena z wieczernika, ale jednocześnie przywołane zostaje to polecenie jakie w wieczerniku Jezus pozostawił uczniom:

 

Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

 

Jak nas uczy katechizm – każdy wierny uczestniczy w powszechnym kapłaństwie Chrystusa. Każdy z nas jest apostołem miłości Jezusa. Kapłaństwo powszechne świeckich różni się od kapłaństwa hierarchicznego kapłaństwa sakramentalnego.  Kapłaństwo powszechne wynika z sakramentu Chrztu Świętego. Natomiast kapłaństwo hierarchiczne z sakramentu kapłaństwa. Tak Jezus ustanowił w Wieczerniku, że sakrament miłości jakim jest Eucharystia staje się nam dostępny na mocy Sakramentu Kapłaństwa, które upoważnia do sprawowania sakramentów świętych  w imieniu Jezusa Chrystusa.

 

Dzisiaj przypominamy sobie o ustanowieniu przez Jezusa tej zależności, która rodzi się na skutek sakramentu kapłaństwa celem uobecniania ofiary Jezusa Chrystusa z ostatniej wieczerzy.

 

Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.

To czyńcie na moją pamiątkę….

 

Święto Paschy żydowskiej, wybrane przez Jezusa na ustanowienie Eucharystii ma wymowę, tak wielką, że nie możemy o niej zapominać dzisiaj w Wielki Czwartek.

 

Ofiara Jezusa Chrystusa dla zbawienia ludzkości, jest kolejnym przymierzem jakie Bóg kieruje do ludzkości, celem zbawienia ludzkości.

Zbawienie to znaczy przywrócenie pierwotnej przyjaźni ze swoim Stwórcą. Przyjaźni, która została naruszona przez grzech pierworodny….Na skutek grzechu pierworodnego weszła na świat śmierć. Zwycięstwo nad śmiercią  zapowiedział Bóg w raju, a realizuje tą zapowiedź z przyjściem na świat Jezusa Chrystusa.

 

Wspominany dzisiaj w pierwszym czytaniu obrzęd spożywania baranka w czasie paschy żydowskiej, miał przypominać Żydom ich wyprowadzenie z niewoli egipskiej, gdzie narodowi Wybranemu zagrażało wyniszczenie biologiczne zaplanowane najprawdopodobniej przez faraona Ramzesa II – szczególnie wrogiego Izraelitom w Egipcie.

 

To spektakularne wyprowadzenie z niewoli stało się w historii symbolem dla chrześcijan w odniesienia do przymierza zawartego przez Jezusa w imieniu ludzkości z Bogiem w wieczerniku i na Golgocie przez ofiarę Ciała i Krwi.

 

Tym razem to przymierze jest dla ludzkości wyprowadzeniem z niewoli grzechu pierworodnego do godności dzieci Bożych. Potwierdzeniem przyjęcia przez Boga ofiary swojego Syna, jest ZMATWYCHWSTANIE.

 

W tych Bożych misteriach jest nam dane uczestniczyć dzięki Liturgii Kościoła Świętego.

 

Przed nami kolejne dni dla rozważania ofiary jaką Chrystus z miłości do nas podjął przyjmując na siebie mękę i śmierć na krzyżu.

 

Naśladując Jezusa uczmy się wierności Bogu, co idzie w parze z okazywaniem miłości naszym bliźnim, czego symbolem jest umycie nóg uczniom przez Jezusa Chrystusa.

 

Dla nas jest to nowe przykazanie abyśmy się wzajemnie miłowali na wzór Jezusa Chrystusa. Amen.

 

W Wielki Czwartek Najświętszy Sakrament przeniesiony zostaje do "Ciemnicy" na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa

 

Wielki Piątek

– Czuwanie przed Najśw. Sakramentem w „Ciemnicy”.. Dzieci szkolne, młodzież i dorośli - przychodzimy całymi rodzinami. Dzieci uczą się od rodziców jak prowadzić adorację. Prośba, aby wyznaczone rodziny wybrały wcześniej spośród siebie jedną osobę, lub dwie, które wcześniej przygotują treść adoracji.

Program Adoracji: 9.00 – 10.00 numery od 1-20

od 10.00 – 11.00 numery od 21- 40

od godz. 11.00 – 12.00 numery od 41-60

od 12.00 – 13.00 – numery od 61 – 80

od 13.00 – 14.00 – numery od 81- 100

od 14.00 – 15.00 – numery od 101 - do końca Korzeniowa, oraz numery z Podola

od 15.00 – 16.00 – adoracja w ciszy

od 16.00 – 17.00 – wszyscy, którzy pracowali i nie mogli uczestniczyć w adoracji we       

                               wcześniej  wyznaczonych terminach.

17.00 – 18.00  adoracja w ciszy - przybywający na ceremonie Wielkiego Piątku

18.00 – ceremonie Wielkiego Piątku.

Gorzkie Żale – 3 części; i  Droga Krzyżowa;  Adoracja do godz. 21.00 

21.00 – Zakończenie adoracji. (Po 21.00, po zakończeniu adoracji – możliwość spowiedzi).

Powrót

Powrót

Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem u Grobu Pana Jezusa.

Grób Pański

Straż przy Grobie Pańskim

Figura Pana Jezusa w grobie

Powrót

21.00 – Obrzędy Wigilii Paschalnej. Zabieramy świece, będą potrzebne przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych. Można przynieść  korony cierniowe – będą spalone w ogniu, przed obrzędem światła. Mszą św. kończy się całość adoracji przy Grobie. Po Mszy św. procesja rezurekcyjna - ze świecami.

Obrzędy Światła

Poświęcenie wody chrzcielnej

Procesja rezurekcyjna

Paschał - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego

 

Obrzędy Wigilii Paschalnej  to początek świętowania Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Zmartwychwstanie daje nam podstawę do refleksji na wiele tematów.

Przy odnowieniu przyrzeczęń chcielnych rozważaliśmy na temat: Zmartwychwstanie - źródłem łask Sakramentu Chrztu Świętego.

Na Mszy św. poprannej o godz. 7.00 - temat: Świadectwo uczniów, którzy spotkali się z Jezusem Zmartwychwstałym, podstawą naszej wiary w zmartwychwstanie.

Na Mszy św. o godz. 9.30: Zmartwychwstanie - podstawą modlitwy za zmarłych.

Na mszy św. o godz. 15.00 - Zmartwychwstanie zobowiązuje nas do pogłębienia znajomości Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Łaska wiary domaga się apostolstwa - głoszenia prawdy o Zmartwychwstaniu.

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego

Ołtarz; miejsce uobecniania się ofiary Chrystusa w każdej Mszy Św.

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
12525

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
    Rok B, II
    Dzień Powszedni

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk