Tematy na poszczególne dni

BIAŁEGO TYGODNIA

 

PONIEDZIAŁEK – Postanowienia abstynenckie

WTOREK –           Pismo Święte - Tydzień Biblijny

ŚRODA -              Misje

CZWARTEK –     Nawiedzenie Najświętszego    

                              Sakramentu, Komunia Duchowa

PIĄTEK –             Pierwsze piątki

SOBOTA –           Przyjęcie do aspirantów i DSM

Dzieci złożyły zobowiązania na piśmie, na ołtarzu, jako dar ofiarny

 

Na poniedziałek przeniesiona została uroczystość ku czi Św. Stanisława Biskupa i Męczennika - patrona ładu moralnego.

W tym dniu dzieci złożyły zobowiązania abstynenckie. Te ich postanowienia wsparli swoją modlitwą rodzice i krewni.

ALKOHOL, TYTOŃ I NARKOTYKI NISZCZĄ

Serce, duszę, ciało, Rodziny i Naród

 

Chcę ratować siebie, bliźnich i Naród modlitwą oraz wyrzeczeniem się alkoholu, papierosów i narkotyków.

Z okazji I komunii Świętej, to postanowienie przyrzekam zachować do 18 roku życia, aby po osiągnięciu pełnoletności żyć bez używania alkoholu, tytoniu i narkotyków.

Boskie serce Jezusa, Najświętsze Serce Maryji. Święci Patronowie – błagam

 o wytrwanie.

 

 

…………………………………………..

                  Imię i nazwisko ucznia

 

Korzeniów, dnia …………………….   2011 r.

 

Jako rodzice, w intencji uproszenia wytrwania dla naszego dziecka w tych postanowieniach ofiarujemy:/modlitwę, dobre czyny itp…./ Zapisać swoje zobowiązanie w tej intencji:

 

Matka: ………………………………………………………………………………………………..

 

Ojciec:  ……………………………………………………………………………………………….

 

Ze strony najbliższych: z Rodziny, sąsiadów, rodzeństwa, krewnych…

Ofiarujemy wsparcie duchowe dla …………………………………….. przez ofiarowanie w intencji uproszenia trzeźwości, wytrwania bez palenia papierosów, picia alkoholu i używania narkotyków:

 

Imię    Nazwisko

Rodzaj zobowiązania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wsparcie modlitewne od bliskich i krewnych

Wspólna odpowiedzialność ...

W nawiązaniu do Pisma Świętego

 

W tygodniu Biblijnym we wtorek dzieci przyniosły kolorowe wydania Pisma Świetego. Zapoznały sie z wieloma wydaniami Pisma Świętego. Wielka jest róznorodność wydań. Każde dziecko miało inne wydanie. Niektóre dzieci otrzymały Pismo święte jako dar z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Powrót

 

Sobór Watykański II dopuścił do czytania Pisma Świętego w czasie Mszy Świętej świeckich. W czasie Białego Tygodnia, każda rodzina, z której było dziecko do I Komunii świętej podejmowała posługę lektora, lub kantora. Coraz częściej z okazji uroczystości rodzinnych, rodziny proszą o teksty Pisma Świętego, aby włączyć się także w ten sposób w uroczystości swoich bliskich.

Powrót

Dzieci u grobu Ks. Stanisławy, przewodniczyły modlitwie - jeden dziesiątek różańca

 

 

 

 

W tym dniu (wtorek 10.05.2011) Msza św była odprawiona za ś.p. Ks Stanisława Muchę - z okazji Imienin. Jak co roku, tak również i dziś udaliśmy się do grobu Ks Stanisława, tym bardziej, że sprzyjała pogoda.

 

/Pełna relacja na osobnej stronie - zobacz;

zdjęcia wykonali ministranci,

Bóg zapłać./

Prezentacja kilku czasopism o tematyce misyjnej

 

ANGAŻOWANIE DZIECI W SPRAWY MISYJNE, NIE TYLKO UŚWIADAMIA DZIECIOM, ŻE ISTNIEJĄ REJONY ŚWIATA, GDZIE PRAWDA O CHRYSTUSIE I NASZYM ODKUPIENIU NIE JEST ZNANA. W TEN SPOSÓB ŁATWIEJ MOŻE SIĘ ZRODZIC POWOŁANIE DO PRACY NA MISJACH.

 

 

Biblioteka zwłaszcza dla dzieci czynna w poniedziałki od godz. 14.00 - 15.00

W bibliotece parafialnej jest kilka tysięcy egzemplarzy prasy katolickiej, wśród nich takze o tematyce misyjnej. Przypomnienie o tych zbiorach i zachętę do korzystania z tych zbiorów usłyszały dzieci w Białym Tygodniu.

Z Ofiarą chleba i wina dzieci łączą swoje ofiary z przeznaczeniem dla dzieci misji

 

 

 

 

Jak co roku, - już od kilku lat, tak i teraz, dzieci zlożyły dar dla dzieci na misjach, dzieląc się ofiarą jaką same otrzymały z okazji I Komunii św.

Młoda "misjonarka" z Korzeniowa, przekazuje Słowo Boże, swoim kolegom i koleżankom

 

Głoszenie śłowa Bożego w miejscu, to też praca misyjna. Przy okazji Białego Tygodnia, w liturgię Słowa Bożego zaangazowały się rodziny dzieci pierwszokomunijnych. Rodzi się nadzieja, że zwyczaj ten przejmą rodziny w ciągu całego roku.

Rodzice głoszą Słowo Boże swoim dzieciom; to prawdziwa posługa misyjna w rodzinie parafialnej

Przekazem do Tarnowa

 

 

Ofiary dzieci z całej diecezji kierowane są do centrali Misyjnej w Tarnowie. Tam dalej są ukierunkowane na potrzeby dzieci na Misjach.  Bóg zapłać za ofiary na ten cel.

W Tabernakulum czeka na nas Pan Jezus pod postacią chleba

 

W czwartek tematyka Białego Tygodnia związana była z Eucharystią.

Nawiedzenie Najświętszego Sakramentu.

Komunia św. duchowa.

Przykładem zrozumienia potrzeby zjednoczenia duchowego z Panem Jezusem może być bł. Karolina Kózka, która każdą chwilę wolną wykorzystała do komunii duchowej z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

Lamka wieczna

 

 

 

O obecności Pana Jezusa w tabernakulum przypomina nam lamka wieczna.

 

Wystarczy myśl skierować do Pana Jezusa, aby nawiązać komunię duchową z Panem Jezusem.

Powrót

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Pierwsze piątki miesiąca



Powszechnie wśród ludu przyjęła się praktyka Komunii świętej w dziewięć pierwszych piątków miesiąca.

Szeroko rozpowszechniona jest wśród katolików nadzieja, że kto przyjmuje Komunię świętą przez kolejne dziewięć pierwszych piątków miesiąca, może spodziewać się zbawienia. To przekonanie płynie z objawień, jakie miała francuska siostra zakonna (wizytka) Małgorzata Maria Alacoque ( + 1690 r.).

"Pewnego piątku, podczas Komunii świętej - pisze - Zbawiciel rzekł te słowa do swej niegodnej służebnicy, jeśli się nie myli: Przyrzekam ci w nadmiernym miłosierdziu mego Serca, że Jego miłość wszechmocna tym wszystkim, którzy przyjmą Komunię świętą w dziewięć pierwszych piątków miesiąca bez przerwy, udzieli laski ostatecznej pokuty. Nie umrą w Jego niełasce ani bez przyjęcia sakramentów w tej ostatniej chwili".

--------------------------------------------------------------------------------

To oświadczenie Chrystusa nazwano Wielką Obietnicą. Nie jest ona jednak dogmatem wiary opartym na Piśmie Świętym, ale objawieniem prywatnym. Dlatego też nie mamy na jej podstawie pewności absolutnej, "ale tylko moralną, jaką obdarzamy osoby poważne, uczciwe, zasługujące na szacunek i wiarygodne".

Kościół po zbadaniu życia i pism Małgorzaty Marii Alacoque stwierdził, że nie ma w nich nic przeciwnego wierze i moralności. Samą zaś siostrę - uznając heroiczność jej cnót - ogłosił świętą w 1920 roku. Tym samym pozwolił wiernym, a często nawet i polecał, praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca w nadziei, że przyniesie ona dobre owoce.


--------------------------------------------------------------------------------


Praktyka dziewięciu Komunii świętych w pierwsze piątki nie może jednak być uważana za rodzaj biletu czy monety, która upoważnia nas do beztroskiego zajęcia miejsca w niebie. Komunie święte -po pierwsze - muszą być godnie przyjęte. Uniemożliwiają tę łaskę Komunie świętokradzkie [i bezmyślne]. Dalej, kto by odprawiał powyższą praktykę z postanowieniem, że po wypełnieniu wymaganych warunków może się potem opuścić w pełnieniu dobrych uczynków, a nawet grzeszyć swobodnie w przeświadczeniu, że i tak będzie zbawiony, ten by przekreślał tym samym obietnicę Najświętszego Serca.

Ci natomiast - a spodziewamy się, że jest ich olbrzymia większość, którzy przyjmują Komunię świętą z pragnieniem uczczenia Jezusa i Jego Najświętszego Serca - mogą mieć nadzieję, że nawet gdyby w ich życiu zdarzały się grzechy ciężkie, to On w swym miłosierdziu da im łaskę żalu i pokuty, gdy będzie zbliżała się śmierć.

Obecnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej istnieje przez wiele lat praktyka pierwszych piątków. Pomaga ona bardzo dziewczętom i chłopcom przeżyć zgodnie z prawem Bożym lata dziecięce, a potem okres dojrzewania i związane z nim trudności. Ta praktyka zachęci wielu młodych do częstej Komunii świętej również w latach dojrzałych.
/Źródło - Internet/

Powrót

 

 

 

 

Ostatni dzień Białego Tygodnia poświęcony został  Liturgicznej Służbie Ołtarza i DSM

Chcemy

Przyjęcie do grona

aspirantów/Liturgiczna Służba Ołtarza/

i aspirantek /DSM/

Po homilii

 

Celebrans: Drodzy chłopcy i dziewczęta nasza wspólnota parafialna dla godnego sprawowania liturgii potrzebuje ministrantów i dziewcząt, które będą posługiwać w czasie uroczystości kościelnych.  Dlatego też z wielką miłością spoglądają na was wasi rodzice i cała rodzina parafialna. Zanim jednak zostaniecie dopuszczeni do tak zaszczytnej służby, proszę wszystkich zebranych o modlitwę w Waszej intencji.

Od was  zaś drodzy chłopcy i dziewczęta chcemy usłyszeć jakie są wasze intencje i postanowienia.

Dlatego powiedzcie wobec wspólnoty parafialnej:

Celebrans: Czy chcecie przez najbliższe miesiące przygotowywać się do  posługi przy ołtarzu i przy nabożeństwach kościelnych?

Kandydaci i kandydatki odpowiadają na pytanie celebransa:

Tak, chcemy!

Kandydaci na aspirantów

Modlitwa poświęcenia szat liturgicznych


Celebrans: Pan z wami!

Celebrans: Módlmy się! Ojcze, który w Jezusie Chrystusie Twoim Synu przyoblekłeś naszą ludzką naturę, błagamy Cię, abyś zechciał pobło † gosławić te nowe komże oraz  pelerynki, apaszki i medaliki.  Pobłogosław chłopców i dziewczęta,  przyjmujących ten nowy strój, aby przyoblekli się w Ciebie i byli wierni w służbie Tobie Boże. Przez Chrystusa Pana naszego! Amen.

Po modlitwie celebrans kropi szaty woda święconą
. 

Dziewczęta przyjmują znak aspirantki - apaszka z medalikiem Matki Bożej

Gabriela Fluder  /klasa II/

Anna Lipa          /klasa II/

Martyna Szewc  /klasa II/

 

Natala Szczęch /klasa III/

 

Kandydatki na aspirantki:

 

Maryjo, nasza najlepsza Matko!

Chcemy gorliwie przygotować się

na uroczysty dzień przyjęcia

do grupy Dziewczęcej Służby Maryjnej

i stać się jak najprędzej Twymi dobrymi dziećmi.

Dopomóż nam, abyśmy zawsze chętnie,

spełniały polecenia

naszych rodziców i przełożonych.

Dopomóż nam, o Maryjo, żyć stale w przyjaźni z Jezusem,

a gdybyśmy przez grzech odeszły od Niego,

przyprowadź nas

do Niego z powrotem. Amen.

 

Kandydatki otrzymują apaszkę z medalikiem

 

/Dziewczęta z DSM zakładają apaszki/

Aspiranci

 

Marcin Bugaj         klasa II

Kacper Buziak       klasa II

Kacper Leski          klasa II

Patryk Popiołek      klasa II

Radosław Tylec      klasa II

 

Bartłomiej Jaszcz  klasa V

 

3. Błogosławieństwo aspirantów

Ministranci klękają, kapłan natomiast wyciąga ręce nad kandydatami i odmawia modlitwę wstawienniczą:

Komeżka - znak aspiranta

Celebrans: Boże, Ty stworzyłeś człowieka, aby Cię poznał, miłował i wiernie Ci służył. Wejrzyj łaskawie na tych kandydatów, którzy pragną przygotować się do posługi ministranta, aby Ci służyć jako ministranci w świątyniach Twego Kościoła. Wspomagaj ich, aby gorliwi   w służbie ołtarza byli też wzorowi jako synowie, sumienni w nauce, szlachetni w postępowaniu i przykładni jako wyznawcy Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.  Amen.

 

Aspiranci otrzymują komeżki.  

 

/Ministranci wręczają komeżki/

 

 

 

 

 

 

 

Z posługą Słowa Bożego

Zegar

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
14552

Sonda

Czy zamieszczone treści na stronie parafialnej są dla CIEBIE interesujące: - TAK NIE

tak

nie


Polecamy strony

    Dźwięk

    Brak pliku dźwiękowego

    Święta

    Piątek, III Tydzień Wielkanocny
    Rok B, II
    Dzień Powszedni

    Wyszukiwanie

    Statystyki

    Brak własnych statystyk